Thomas Edison’un Hayatı ve Yapmış Olduğu Buluşlar Hakkında Bilgi

14
Advertisement

Thomas Edison kimdir? Thomas Edison hayatı, biyografisi, icatları, ilgi duyduğu alanlar. Thomas Edison’un buluşları nelerdir? Thomas Edison hakkında bilgi.

Thomas Edison

Kaynak: pixabay.com

Thomas Edison Amerika’nın Ohio şehrinde 1847 yılından dünyaya geldi. Edison ailesinin taşınmasıyla Michigan’da ki Port Huran şehrine yerleşti. İlkokuluna da burada başladı. Fakat 3 ay sonra okuldan uzaklaştırma aldı ve eğitimine 3 yıl boyunca özel bir eğitmen tarafından devam edildi. Thomas Edison kendini 10 yaşlarında iken fizik ve kimyaya verdi. Bu alanlara merak sardı ve bu tür kitaplar okumaya başladı.

12 yaşlarında Edison ailesine yardım etmek amacıyla trende gazete satmaya başladı. Edison evine kurduğu laboratuvarı trenin yük vagonuna taşıyarak çalışmalarına burada devam etmeye karar verdi. Bu sıralarda Michael Faraday “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okumaya başladı. Bu kitaptan çok etkilendi. Merakından dolayı Faraday’ın deneylerini tekrarlayarak ve kendi deneylerini yapmaya başladı. Artık yaptığı deneylerin notlarını tutmaya başladı.

Edison 21 yaşındaken yani 1868 yılında kendine bir atölye kurdu ve o yıl geliştirdiği bir oy kayıt makinasının patentine sahip oldu. Bu alet aşırı derece ilgi topladı ama kimse bu aleti satın almak istemedi. New York’a yerleşen Edison’un yüzüne bu sefer talih altın borsasının ayarlanmasında kullanılan telgraf bozulması ile güldü. Borsa yetkilileri ile anlaşan Edison aleti tamir etti ve iyi bir para kazandı.

Thomas Edison

Kaynak: commons.wikipedia.org

Western Union Telegraph Company dan geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalısması yapması önerisi aldı ve bir arkadaşı ile Edison Universal Stock Printer şirketini kurdu.Kısa zamanda sattığı patentler maddi durumunu düzelterek iyi bir servete sahip oldu.

Buluşlarını Yapmaya Başlıyor!

Servetiyle hemen bir imalathene kurarak telgraf ve telem aygıtları üretimine başladı.Aradan biraz zaman geçtikten sonra imalathaneyi kapatarak bir araştırma labotuvarı kurmaya karar verdi ve New Jersey’deki Menlo Park ta bir araştırma labotuvarını kurdu artık tüm zamanını yeni buluşlara adıyacakdı Edison.

Advertisement

Edison 1876 yılında Graham Bell’in geliştirmiş olduğu konuşan telgraf üzerinde çalışmalara başladı ve aygıta kablodan bir iletici ekleyerek telefonu icat etmeye başladı. Ses dalgaları üzerinde yaptığı çalışmalardan faydalanarak 1877 yılında sesi kaydedip gramafonu geliştirdi. Edison bu buluşuyla artık uluslar arası bir ünlü olmuştu.

Thomas Edison Çocukluğu

Thomas Edison Çocukluğu – Kaynak: commons.wikipedia.org

1878 yılında William Wallace icadı olan 500 mum gücündeki ark lambasından esinlenen Edison. Bu icattan daha ucuz ve güvenli olan bir eletrik lambasını icat etmeye başladı. İşadamlarının desteğiyle Edison Electric Light Company şirketini kurdu. 21 Ekim 1879 yılında özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettigi akımla calışan karbon flamanlı ampülü halka tanıttı. 1882 yılında artık sokaklar Edison’un icadıyla aydınlanmaya başladı.

Hayatı boyunca 2 kez evlilik yapan edison 6 çoçuk sahibi oldu ve New Jersey de 1931 yılında hayatını kaybetti.İnsanlık tarihin en büyük mucitlerinden biri olarakta bilinmektedir kendisi.


14 yorum

Leave A Reply