Tibor Péterfi Kimdir?

0
Advertisement

Tibor Péterfi kimdir? Macar bilim adamı olan Tibor Péterfi hayatı ve çalışmaları ile ilgili bilgiler içeren sayfamız.

Tibor Péterfi Kimdir?

Tibor PéterfiTibor Péterfi (d. 22 Haziran 1883, Dej [bugün Romanya’da], Avusturya-Macaristan – ö. 14 Ocak 1953, Budapeşte, Macaristan), dokuların mikroskop altında incelenebilmesini sağlayan mikromanipulatör adlı aygıtı geliştiren Macar bilim adamı.

Tıp öğrenimini 1906’da Klausenburg’daki (bugün Cluj-Napoca) üniversitede tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Histoloji Enstitüsünde çalışmaya başladı. 1908’de Budapeşte Üniversitesi’nin Anatomi Enstitüsü’ne geçti. I. Dünya Savaşı sırasında sahra hastanelerinde bulaşıcı hastalıklar konusunda çalışmalar yaptı. Savaştan sonra Prag ve Jena üniversitelerinde ders verdi. 1921-34 arasında Berlin’deki Kaiser-Wilhelm Biyoloji Enstitüsü’nü yönetti. Bu yıllarda Jena’daki Cari Zeiss optik fabrikalarının bilim danışmanlığını da yürüttü. 1934-36 arasında Cambridge Üniver-sitesi’nde Zooloji Laboratuvarı’nda, 1936-39 arasında Kopenhag Üniversitesi’nin Carlsberg Vakfı Biyoloji Enstitüsü’nde çalıştı. Nisan 1939’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Histoloji ve Embriyoloji Enstitüsü’nde profesör olarak ders vermeye başladı. 1941-46 arasında bu enstitünün yöneticiliğini yaptı. 1946’da Macaristan’a döndü ve çalışmalarını Budapeşte Üniversitesi’nde sürdürdü.

Hücrebilim, histofizyoloji ve histogenetik konularında araştırmalar yapan Peterfi, özellikle kirişlerle kas liflerinin birleşmesi, sinirlerde uyarı iletimi ve mikroskopla incelenmek üzere doku hazırlama teknikleri üzerinde durdu. Türkiye’de yayımlanan kitaplarından bazıları Histoloji (1942; N. Ere-nus ile birlikte) ve Genel Histoloji’dir (1943).


Leave A Reply