Tohumun Yapısında Ne Bulunur?

1

Tohumun yapısında bulunan bölümler, özellikleri ve görevleri hakkında bilgiler.

tohumDöllenme olayından sonra, yumurtacığın kapısı kapanır; embriyon kesesi içinde kalır. Bundan sonra, yumurtacık da gelişmeye başlar, işte, bu değişikliğe uğramış yumurtacığa tohum diyoruz.

Advertisement

Ergin bir tohum üç bölümden meydana gelmiştir:
1) Koruyucu kabuk;
2) Besin deposu;
3) Embriyon.

Bunları da kısaca inceleyelim:

Koruyucu Kabuk : Döllenme sonunda, yumurtacığın zarları, kalınlaşarak, dayanıklılık kazanır. Çünkü, içindeki embriyonu sıcak, soğuk gibi dış etkilere karşı korumak zorundadır. Kabuk çeperleri bir balmumu tabakasıyla örtülür. Keten, kenevir gibi bitkilerin tohumlarının üzerindeki kabuklar pelteye benzer bir madde salgılar. Pamuk gibi bitkilerde ise, tohum kabuğu üzerinde uçma tüyleri, kanatlar çıkar. Kimi bitkilerin tohum kabukları ise, tohumun toprağa kolayca tutunabilmesi için, dikenli olur.

Besin Deposu : Yumurtacık zarlarında bu değişiklikler olurken, embriyon kesesi çekirdeği de çoğalmaya başlar; embriyon için gerekli besinleri yapmaya koyulur. Bunlar, azotlu, karbo-hidratlı, yağlı besinlerdir. Embriyon gelişmesini tamamlayıp, kendi başına bir bitki oluncaya kadar, bu besinleri kullanır. Embriyonun küçük çeneklerinin içleri yedek besin maddeleriyle dolar.

Advertisement

Embriyon : Döllenen yumurta hücresi çoğalır. Bir yandan embriyonu, bir yandan da onu tohuma bağlayan bölümleri meydana getirir.


1 Yorum

Leave A Reply