Topuk Ağrısı Neden Olur? Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir? Sebepleri Tedavisi

0

Topuk ağrısının sık görülen sebepleri nelerdir? Neden olur ve ne iyi gelir? Hangi durumlarda doktora gitmeli, topuk ağrısının tedavisi nasıldır?

Ayağınız ve ayak bileğiniz 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla tendondan oluşur. Topuk ayağınızdaki en büyük kemiktir.

Topuk Ağrısı

Topuğunuzu aşırı kullanırsanız veya yaralarsanız, topuk ağrısı yaşayabilirsiniz. Bu, hafif ila yürüyemez hale gelme arasında değişebilir. Basit ev ilaçları ağrıyı hafifletmiyorsa, nedeni teşhis etmek için bir doktor veya ayak hastalıkları uzmanına görünmeniz gerekebilir.

Topuk ağrısının yaygın nedenleri nelerdir?

Topuk ağrısının birkaç yaygın nedeni vardır.

Plantar fasiit. Plantar fasiit, ayaklarınızdaki çok fazla basınç plantar fasya ligamanına zarar verdiğinizde, ağrı ve sertliğe neden olduğunda ortaya çıkar.

Burkulmalar ve suşlar. Burkulma ve suşlar, genellikle fiziksel aktiviteden kaynaklanır. Bu yaralanmalar yaygındır ve olaya bağlı olarak küçük ila şiddetli arasında değişebilir.

Kırık. Kırık kemik de bu ağrıya sebep olabilir. Bu durum acil bir tıbbi durum olarak kabul edilir. Acil bakım gerekebilir.

Aşil tendonu. Aşil tendiniti, baldır kaslarını topuğa bağlayan tendon aşırı yaralanmalardan dolayı ağrılı veya iltihaplanmayla ortaya çıkar.

Bursit. Bursalar eklemlerinizde bulunan sıvı dolu keselerdir. Tendon, cilt ve kas dokularının kemiklerle buluştuğu alanları çevreler.

Ankilozan spondilit. Bu artrit formu öncelikle omurganızı etkiler. Sonunda kronik ağrı ve sakatlığa yol açabilecek omurların şiddetli iltihaplanmasına neden olur.

Osteokondrozlar. Bu bozukluklar, çocuklarda ve ergenlerde kemiklerin büyümesini doğrudan etkiler.

Reaktif artrit. Vücuttaki bir enfeksiyon bunu bir çeşit artrit tetikler.

Ne zaman doktorunuza başvurmalısınız?

Topuk ağrısı gelişirse, belirtilerinizi hafifletmek için önce dinlenme gibi bazı ev ilaçlarını deneyebilirsiniz. Topuk ağrınız iki ila üç hafta içinde düzelmezse, doktorunuzdan randevu almalısınız.

Aşağıdakileri yaşarsanız hemen doktorunuzu aramalısınız:

 • Şiddetli ağrı.
 • Aniden başlayan ağrı.
 • Topukta kızarıklık
 • Topukta şişlik
 • Topuktaki ağrı yüzünden yürüyememek

Topuk ağrısı nasıl tedavi edilebilir?

Topuk ağrısı geliştirirseniz, rahatsızlığınızı hafifletmek için evde bu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Mümkün olduğunca dinlenin.
 • Topuğa günde iki kez 10 ila 15 dakika boyunca buz uygulayın.
 • Ağrı kesici ilaçlar alın.
 • Düzgün oturan ayakkabılar giyin.
 • Uyurken ayağınızı uzatan özel bir cihaz olan bir gece ateli giyin.

Bu evde bakım stratejileri ağrınızı azaltmazsa, doktorunuzu görmeniz gerekir. Fiziksel bir muayene yapacak ve belirtilerinizi ve ne zaman başladığını size soracaktır. Doktorunuz ayrıca topuk ağrınızın nedenini belirlemek için bir röntgen çekebilir. Doktorunuz ağrınıza neyin neden olduğunu öğrendikten sonra, size uygun tedaviyi sağlayabilir.

Çoğu durumda, doktorunuz fizik tedavi önerebilir. Bu, ayağınızdaki kasları ve tendonları güçlendirmeye yardımcı olabilir, bu da daha fazla yaralanmayı önler. Ağrınız şiddetli ise, doktorunuz size anti-enflamatuar ilaçlar sağlayabilir. Bu ilaçlar ayağa enjekte edilebilir veya ağızdan alınabilir.

Doktorunuz, ayağınızı bantlayarak veya özel ayakkabı cihazları kullanarak ayağınızı mümkün olduğunca desteklemenizi de önerebilir.

Çok nadir durumlarda, doktorunuz sorunu düzeltmek için ameliyat önerebilir, ancak topuk ameliyatı genellikle uzun bir iyileşme süresi gerektirir ve her zaman ayak ağrınızı hafifletmeyebilir.

Topuk ağrısının komplikasyonları nelerdir?

Topuk ağrısı günlük hareketlerinizi etkileyebilir. Ayrıca yürüme şeklinizi de değiştirebilir. Bu durumda, dengenizi kaybetme ve düşme olasılığı artar ve sizi diğer yaralanmalara daha yatkın hale getirir.

Topuk ağrısını nasıl önleyebilirsiniz?

Tüm topuk ağrısı vakalarını önlemek mümkün olmayabilir, ancak topukta yaralanmayı ve ağrıyı önlemek için atabileceğiniz bazı kolay adımlar vardır:

 • Düzgün oturan ve ayağı destekleyen ayakkabılar giyin.
 • Fiziksel aktivite için doğru ayakkabıları giyin.
 • Egzersiz yapmadan önce kaslarınızı gerin.
 • Fiziksel aktivite sırasında kendinizi hızlandırın.
 • Sağlıklı bir diyet yapın.
 • Yorgun hissettiğinizde veya kaslarınız ağrıyorken dinlenin.
 • Sağlıklı bir kiloyu koruyun.


Leave A Reply