Topuklu Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Topuklu Yaylası nerededir? Denizli, Beyağaç Topuklu Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

TOPUKLU YAYLASI

Her ne kadar Denizli ili Beyağaç ilçesi kullanımında olsa da Topuklu Yaylası Muğla il sınırları içerisinde kalıyor. Yayla ilçe merkezine yaklaşık 19, il merkezine ise 109 kilometre uzaklıkta. 2 bin 295 metrelik Sandras adıyla da anılan Çiçeklidağ’ın (Çiçekbaba) kuzeybatı yamaçlarına kurulan yayla, karaçam ormanlarıyla kuşatılmış bir alana konumlanıyor.

Denizden yaklaşık 1550 metre yükseklikteki yayla heybetli ağaçları, havası, soğuk ve kaliteli içme suyu kaynakları ile ünlü. Batısındaki tepelerden Gökova Körfezi manzarasını ve yaz aylarında gün batımını izleme olanağı bulunan Topuklu Yaylasında çevre düzenlemesi yapılmış. Piknik ve çadırlı kamp için uygun alanda ayrıca 70 yataklı sosyal tesis, bungalovlar, restoran, barbekü, oyun sahaları, duş, tuvalet, çeşme, çocuk parkı, alabalık havuzları gibi tesisler mevcuttur.

Yağlıgüreş, konserler ve çeşitli gösterilerin yapıldığı Topuklu Yaylası Şenlikleri her yıl haziran ayında düzenleniyor.

Advertisement

Yaylanın güneybatısında kalan Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanı, bölgeye yaklaşık 10 kilometre mesafede. Çiçekdağı’nın kuzeyine konumlanan ve baharla birlikte etrafı çiçek kesen Kartal Gölü, tipik bir buzul gölü. 1905 metrelik bir irtifada yer alan gölün alt bölümlerinde anıt ağaçlara rastlanır. Kışın dağcılar, diğer mevsimlerde ise yürüyüşseverler tarafından ziyaret edilen Çiçeklidağ ve Kartal Gölü, Denizli ve Muğla sakinlerinin saygı duyduğu, özel yerler. Her yıl ağustos ayının üçüncü perşembe günü “Mahya ve Çiçekbaba Şenlikleri” organize ediliyor.

Kartal Gölü Tabiatı Koruma Alanına Beyağaç veya Topuklu Yaylasından ulaşılabildiği gibi Muğla ili Köyceğiz ilçesi Yayla (Ağa) Köyü yaylasından da ulaşmak mümkündür.


Leave A Reply