Tota Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Tota Yaylası nerededir? Isparta, Sütçüler Tota Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

TOTA YAYLASI

Isparta ilinin önde gelen başlıca yaylalarını Tota, Söğüt ve Zengi (Sütçüler); Sorgun Yaylası (Aksu); Kuvvet Alanı, Kötürnek, Çayır Alanı, Ketenlikı, Sultan Dalan, Cennet Taşı ve Beşoluk (Şarkikaraağaç); Çayır (Yenişarbademli); Kızıldağ (Yukarı Yaylabel Köyü), Alaseti ve Çanakçı (Uluborlu); Farı (Keçiborlu); Hoyran (Senirkent); Emirgân ve Avşar (Yalvaç); Findos, Kışla ve Gelincik (merkez ilçe); Kurucaoluk, Camili, Belova ve Belkuyu (Eğirdir) olarak sıralayabiliriz. Ancak içlerinde Tota Yaylası, St. Paul Yolu yürüyüş rotası üzerinde olması, kaynak değerleri ve içmeleriyle ön plana çıkar.

Bahar aylarında rüzgarın ve çiçeklerin söyledi bir türküye dönüşen Tota Yaylası, Sütçüler ilçesi Kasımlar Köyü yakınlarında yer alıyor. Kuş sesleri ve su şırıltıları arasında, tabiatın insan eliyle bozulmadan öylece doğal kaldığı ender yerlerden biridir aynı zamanda. Gündüz vakti doğayı tanıma ve inceleme gezileri yapabileceğiniz yayla, doğaseverler için güzel bir kamp alanı. Yayla alanından, kuzeydeki Dedegöl Dağları akşam kızıllığına bulanırken fotoğraflayabilirsiniz. Serin gecelerinde zorunlu olarak kazağınızı giyinip ateşin başında gökyüzünü seyredebilirsiniz. Beton yığını şehirlerde kocaman binaların sakladığı gökyüzünde, bu kadar çok yıldızın pırıltılar saçtığına inanın şaşıracaksınız.

Piknikçilerin buluşma noktası olan Tota Yaylasına ulaşım, asfalt yolla sağlanıyor. Yaylanın içinden akan suyun mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Ayrıca Akdeniz’in maviliklerine gülümseyen Antalya’dan Isparta’ya uzanan tarihi bir yolculuk olan St. Paul Yolunun Tota Yaylası – Kesme ve Tota Yaylası -Adada antik kenti parkurunu yürümenizi öneririz.

Advertisement


Leave A Reply