Tutankamon Kimdir? (Kısaca)

0
Advertisement

1922’de keşfedilen mezarı sayesinde Antik Mısır’ın en bilinen ve gizemli firavunu olan çocuk firavun Tutankamon hakkında kısaca bilgiler veren yazımız.

tutankamonEski Mısır’ın ünlü firavunlarından biridir. M.Ö. 1358-1346 arasında 12 yıl firavunluk etmiştir. Asıl adı, Tutank-Aton’dur. Tek-tanrılı Aton dinini kuran, IV. Amenotep’in kızı ile evlenmişti. Kaynatasından sonra tahta çıktı. Saltanatının ilk çağları, eski Amon dininin papazları ile uğraşmakla geçti. Bu güçlü din adamları, genç kralı, eski dine dönmek zorunda bıraktılar. Böylece, IV. Amenotep’in kurduğu Aton dini söndü. Eski dine dönüldükten sonra, firavun, papazların zoru ile, “Tutank-Aton” adı yerine “Tutank-Amon” (“Tutankhamon“) adını aldı.

Tutank-Amon’un çağı barış içinde geçti. Çok genç yaşta ölen bu kraldan sonra, Mısırlılar’la Hititliler arasında eski çağların en büyük çarpışmalarından sayılan Kadeş Savaşı oldu.

Tutankamon’un mezarını 1922’de İngiliz arkeoloğu Lord Carnarvon buldu. Tutankamon adı böylece ün kazandı. Çünkü mezarında Mısır tarihini aydınlatan belgeler, çok değerli sanat eserleri çıkmıştı.


Leave A Reply