Üç Silahşörler (Alexandre Dumas) Kitap Özeti, Karakterler, Kitap Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Alexandre Dumas’ın Üç Silahşörler isimli kitabının konusu nedir? Üç Silahşörler kitap özeti ve karakterler hakkında bilgi.

Üç Silahşörler

Üç Silahşörler, her şeyi bilen bir anlatıcı tarafından üçüncü şahıs bakış açısıyla anlatılıyor. Anlatıcı hem tüm karakterlerin düşünce ve motivasyonlarını ortaya koyar hem de hiçbir karakterin aklında olmayan bilgiler verir.

Üç Silahşörler

Kitabın Özeti

Üç Silahşörler’de, Fransa’nın Gascony bölgesinden d’Artagnan adında dikbaşlı bir genç adam, servetini aramak için 1625’te Paris’te evini terk eder. Kralın seçkin muhafızı Silahşörler’e katılmanın hayalini kurar. D’Artagnan, ortak bir kültürel bağa dayalı bir randevu kazanma umuduyla, yine Fransa’nın Gascony bölgesinden Gascon arkadaşını ve Silahşörlerin kaptanı Mösyö de Treville’i ziyaret ediyor. Treville’in Silahşörlerinden üçü -Aramis, Porthos ve Athos- d’Artagnan ile arkadaş olurlar. Ayrıca ilk düşmanı olan Rochefort’u Kardinal de Richelieu için bir casus yapar.

D’Artagnan’ın ilk macerası, kraliçenin sırdaşı olan karısı Rochefort tarafından kaçırılan ev sahibi Bonacieux’ye yardım etmektir. Madam (Mme.) Bonacieux kaçtığında, kraliçenin elmaslarını almak için d’Artagnan’dan yardım ister. Kraliçe dürtüsel olarak onları sevgilisi Buckingham Dükü’ne vermişti. D’Artagnan İngiltere’den döndüğünde ve kraliçenin onurunu kurtardığında, o ve Mme. Bonacieux aşık. Ne yazık ki, Rochefort onu tekrar kaçırır.

Athos, genellikle özel ve suskun, d’Artagnan’a bir mülkün efendisi olduğunu ve papazın küçük kız kardeşiyle evlendiğini – ancak onun bir suçlu olduğunu keşfettikten sonra asılmasını sağladı.

Advertisement

Bu arada İngiliz Lord de Winter, d’Artagnan’ı d’Artagnan’ın kardinal için casus olarak tanıdığı baldızı Milady de Winter ile tanıştırır. Güzelliği ve çekiciliği ile büyülenen d’Artagnan, Milady’ye aşık olur. Öte yandan, d’Artagnan’dan nefret ediyor çünkü Lord de Winter’ı bir düelloda Lord de Winter’ın parasını istediğinde öldürmedi. Milady Kont de Wardes’i sever, bu yüzden d’Artagnan intikamını Kont gibi davranarak alır. Gerçek ortaya çıktığında Milady, d’Artagnan’ı bıçakla öldürmeye çalışır, ancak omzunda bir zambak görmeden önce olmaz. D’Artagnan, Milady’nin Athos’un hâlâ hayatta olan karısı olduğundan şüphelenir.

D’Artagnan, Dessessart’ın komutasındaki bölüğüyle La Rochelle’deki kuşatmaya doğru yola çıkar. Milady, d’Artagnan’ın peşine suikastçılar gönderir, ancak o onların canına kastedenlerden kurtulur. Daha sonra kamptaki d’Artagnan’a zehirli şarap gönderir, ancak d’Artagnan içmeden önce kesintiye uğrar.

Üç Silahşör, Milady ve kardinalin dükü öldürme planına kulak misafiri olur. Milady, d’Artagnan’ı öldürmek istediğinden de bahseder. Onun sesini duyan Athos, Milady’nin karısı olduğunu doğrular. Üç Silahşör, kalede yapılan bir piknik sırasında düşmanla hazırlıksız bir şekilde savaşırken duyduklarını d’Artagnan’a aktarır. D’Artagnan, Milady’nin Lord de Winter’ı da öldürmek istediğini, bu yüzden dük ve Lord de Winter’ı uyarmaları gerektiğini ekler. Lord de Winter için İngiltere’ye bir mektup taşınmalı ve başka bir mektup Aramis’in metresine ve kraliçenin en iyi arkadaşı Madame de Chevreuse’e gitmeli. Uyarı, düke iletecek olan kraliçeye iletilecektir. Bu sıralarda, d’Artagnan Silahşörler’e katılmaya davet edilir.

Lord de Winter, teknesi İngiltere’ye varır varmaz Milady’yi yakalar ve onu kalesinde esir tutar. Milady’yi korumak için güvenilir arkadaşı, azimli ve yozlaşmaz Felton’u görevlendirir, her zamanki baştan çıkarmalarının onu başarısızlığa uğratacağından emindir. Milady, Püriten inancına başvurarak Felton’ı manipüle etmenin bir yolunu bulur. Dini şevk taklidi yapıyor ve dükün tutsağı tuttuğu ve gece ona uyuşturduğu hakkında uydurma bir hikaye anlatıyor. Püritenler dükten nefret ederler. Bu, Milady’ye yeni takıntılı olan Felton’ı dükten intikam almaya iter. Onu hapisten kaçırır.

Milady, düke suikast düzenlemek için Portsmouth’daki Felton’ı bırakır ve doğruca Bethune’deki Mme’nin bulunduğu manastıra gider. Bonacieux gizlendi. Milady Mme’yi kontrol etmeye başlar. Bonacieux, uzun bir intikam planı ister, ancak d’Artagnan ve Silahşörler’in sokaktan aşağı indiğini görünce acele eder. Mme’yi hızla zehirler. Bonacieux ve kaçar.

Lord de Winter, kaleden kaçtığından beri Milady’nin izini sürüyor. Milady’yi avlarken d’Artagnan ve Silahşörler’e katılır. Athos, kırmızı pelerinli gizemli bir yabancıyı gruba getirir. Milady ile yüzleşirler ve kırmızı pelerinli yabancı onu korkutur. Onu damgalayan Lille’in cellatı, Milady’nin kardeşini mahvetmesinin arka planını anlatıyor ve ardından kendini öldürüyor. Hazırlıksız bir duruşmaya çıkarlar ve Milady’yi ölüme mahkum ederler. Cellat onun kafasını keser.

Advertisement

Paris’e döndüğünde, d’Artagnan, kendisine suikastçı diyen kardinal tarafından tutuklandı. Milady’nin işlediği suçları açıkladıktan sonra, kardinal fikrini değiştirir ve d’Artagnan’a Silahşörler’de subay olması için bir komisyon verir. D’Artagnan’ın zafer ve servet hayalleri gerçekleşir.

Karakterler

 • D’Artagnan
  D’Artagnan, “Ayrılmazlar” olarak bilinen üç Silahşörden oluşan bir gruba kabul edilen cesur, asabi yeni gelen kişidir.
 • Athos
  Athos, Kont de la Fère, bilge ama suskun Silahşör, “Ayrılmazlar”ın isteksiz lideri.
 • Porthos
  Porthos, iyi yemeklerden, süslü kıyafetlerden ve gösterişten hoşlanan kibirli bir silahşördür.
 • Aramis
  Rahip olmak için okuyan Aramis, sağduyulu bir Silahşördür.
 • Kardinal Richelieu
  Kardinal de Richelieu, Kral XIII. Louis’nin kralınkine rakip olacak bir güce sahip başbakanıdır.
 • Milady de Winter
  Milady de Winter, birçok yüzü ve kimliği olan bir kadındır: kardinal için bir casus ve ayrıca öldüğüne inanılan Athos’un karısı.
 • Treville
  Mösyö de Treville, Silahşörler’in kaptanıdır.
 • Bazin
  Bazin, Aramis’in hizmetkarı ve bir kilise adamı gibi giyinip davranan efendisinin bir yansımasıdır.
 • Bernajoux
  Bernajoux, kardinal muhafızlarının ünlü bir kılıç ustasıdır.
 • Bicarat
  Bicarat, teslim olmak yerine kılıcını kıran Porthos’un rakibidir.
 • Madame de Bois-Tracy Camille
  Bois-Tracy olarak da bilinen Madame de Bois-Tracy, Madame de Chevreuse’nin kuzenidir.
 • Bonacieux Jacques Michel
  Bonacieux bir tüccar ve Madam. Bonacieux’nün kocası; kardinal için casus olur.
 • Mme. Bonacieux Constance
  Bonacieux bir terzidir ve kraliçenin sırdaşıdır; aynı zamanda Bonacieux’nün karısıdır ve d’Artagnan’ın metresi olur.
 • Brisemont
  Brisemont, d’Artagnan için hazırlanan zehiri içen bir suikastçıdır.
 • Cahusac
  Kardinalin en sevdiği muhafızlardan biri olan Cahusac, Athos’un daha önce bir şikayeti olan rakibidir.
 • Madame de Chevreuse
  Marie Michon olarak da bilinen Madame de Chevreuse, bir terzi, kraliçenin en iyi arkadaşı ve Aramis’in gizli metresidir.
 • M. Coquenard
  Mösyö Coquenard, Mme ile evli, tutumlu eski bir savcıdır (avukat).
 • Mme. Coquenard
  Mme. Coquenard, Mösyö Coquenard’ın karısı ve Porthos’un kıskanç metresidir.
 • Yaşlı M. d’Artagnan
  Yaşlı Mösyö d’Artagnan, küçük d’Artagnan’ın babasıdır ve oğluna evden ayrıldığında üç hediye verir.
 • Madame d’Artagnan
  D’Artagnan’ın annesi Madame d’Artagnan, evden ayrıldığında onunla birlikte ağlar.
 • Buckingham Dükü
  Buckingham Dükü İngiltere’nin başbakanı, Fransa’nın düşmanı ve Fransa kraliçesinin sevgilisidir.
 • Dessessart M. de Chevalier
  Dessessart, bir muhafız bölüğünün kaptanıdır.


Leave A Reply