Uludağ Hakkında Bilgi

0

Bursa’da yer alan ünlü Turizm ve kayak merkezimiz Uludağ ile ilgili olarak coğrafi ve genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Uludağ
ULUDAĞ, Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde dağ. En yüksek noktası, Doruk Tepe’de 2.487 metre. Uludağ Tepe’de (Karatepe) 2.543 metredir.

Advertisement

Bursa Ovası’nın güneyinde dik olarak yükselir. Güneyde Orhaneli’ne doğru yine dik olarak iner. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda, yaklaşık 40 km uzunluğunda, 15 km (en geniş yerde) genişliğindedir. Karatepe kuzey eteklerinde, dördüncü zaman buzul dönemi kalıntısı küçük göller (Aynalıgöl, Karagol, Kilimligöl) vardır. Sarıalan (1.621 m), Kirazlıyayla (1.505 m), Ka-dıyayla (1.235 m), doruk çevresindeki ünlü yaylalarıdır. Yamaçları, zengin bir orman örtüsü içerir. Uludağ eteklerinden doruğa doğru bitki kuşakları tabakalanır. Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi olan Uludağ’a (Oteller bölgesi) Bursa’dan 34 km’lik karayoluyla çıkılır.

Teleferikte Sarıalan’a oradan Bakacak’a ulaşılır. Bakacak’tan taksilerle oteller bölgesine geçilir. Sarıalan, Çobankaya, Kirazlıyayla, Yılanlıkaya, Bakacakta’ta orman içi dinlenme yerleri ve günübirlik piknik tesisleri, oteller bölgesinde, 11’i kamu kuruluşlarına 14’ü özel sektöre ait 3.000 yatak kapasiteli otel, motel, dinlenme, cafe, kayak, telesiyej tesisleri vardır. Doruk yakınlarında, Etibank Volfram İşletmeleri vardır.


Leave A Reply