Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü (9 Aralık) Nedir? Anlam ve Önemi

0
Advertisement

Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü (9 Aralık) nedir, ne amaçla kutlanmaktadır? Günün anlam ve önemi, tarihçesi ve kabulü hakkında bilgi.

Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü (9 Aralık)

Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü (9 Aralık)

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü, halkın yolsuzluk bilincinin ve insanların bununla mücadele etmek için neler yapabileceğinin farkındalığını artırmayı amaçlamaktadır. Her yıl 9 Aralık’ta kutlanır.

Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü, siyasi liderlerin, hükümetlerin, yasal organların ve lobi gruplarının, günü ve bu olayı çevreleyen sorunları ele alarak yolsuzluklara karşı birlikte çalışmalarının zamanıdır. Bu günde yolsuzlukla mücadele savunucuları, toplumda yolsuzluk ve sahtekarlıkla etkili bir şekilde mücadele etmek için halkın ilgisini çekmek için etkinlikler organize ederler.

Günü tanıtan diğer aktiviteler şunlardır:
  • ***Müzikaller ve oyunlar, yolsuzlukla mücadele mesajını duyurmak için kullanılır.
  • ***Yolsuzluk mağduru olanlar veya buna karşı mücadele edenler konuşmalar yapar.
  • ***Yolsuzluk konusunu çevreleyen konularda yarışmalar yapılır.
  • ***Yolsuzlukla ilgili bilinç düzeyini artırmak için afişlerin, el ilanlarının ve diğer materyallerin yayılması sağlanır.
  • ***Bazı kuruluşlar, insanlara ve yolsuzlukla mücadeledeki milletlere ve topluluklara yardım sağlayan projelere ilgiyi arttırmak için özel törenler düzenler.

Günün Tarihçesi

Yolsuzluk, dünyadaki tüm ülkeleri etkileyen bir konudur. Ahlaki bütünlüğü zedeleyerek veya dürüstlük eksikliği gösterecek şekilde davranarak birinin dürüstlüğünün veya sadakatinin imhasına sebep olur. Aynı zamanda dürüst olmayan kazanç için güç ya da güven pozisyonu kullananları ifade eder. Yolsuzluk demokrasiyi baltalar, dengesiz hükümetler yaratır ve ülkeleri ekonomik olarak geri koyar. Yolsuzluk, rüşvet, sonuçların adil bir şekilde ele alınmadan yasalara aykırı davranılması, seçim süreçlerinin ve sonuçlarının haksız yere değiştirilmesi ve hataların örtülmesi veya bilgi vericilerin susturulması gibi çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır.

31 Ekim 2003 tarih ve 58/4 sayılı kararıyla BM Genel Kurulu, 9 Aralık’ı Uluslararası Yolsuzlukla Mücadele Günü olarak belirlemiştir. Bu karar, insanların yolsuzlukla ilgili farkındalıklarının ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin Yolsuzlukla Mücadele Konusundaki rolünün artırılmasını amaçlar. Meclis, bütün devletlerden ve yetkili bölgesel ekonomik entegrasyon örgütlerinden, Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesini (UNCAC) imzalayarak, onaylayarak yürürlüğe sokmalarını istedi. UNCAC, yolsuzluğa küresel bir tepki verme şansı veren ilk yasal olarak bağlayıcı, uluslararası yolsuzlukla mücadele aracıdır.

Advertisement

Leave A Reply