Ünlü Fizikçilerin İsimleri ve Hayatları, Çalışmaları ve Buluşları

0
Advertisement

Ünlü fizikçilerin isimleri, kısaca hayat hikayeleri, çalışmaları ve buluşları. Ünlü fizikçiler  listesi, hayatları hakkında bilgi.

Ünlü Fizikçilerin İsimleri ve Hayatları

Benjamin Franklin

BENJAMIN FRANKLIN 1706-1790

Amerikalı bilimadamı Franklin on yaşında okulu bırakıp bir matbaacının yanında çalışmaya başladı. Başarılı bir gazeteci ve işadamı olarak da 18. yüzyıl bilimini ileri götüren çok sayıda keşifte bulunmuştur.

Franklin 1726’da bir yayınevi kurduktan sonra 1737’de Philadelphia Posta Müdürü oldu. 1744’de zekasını bilime verdi. İlk icadı Franklin sobası büyük başarı kazandı ve bilimsel araştırmalarını teşvik etti. 1747’de İngiltere’den gelen bazı elektrik malzemesiyle Leyden kavanozu denilen şeyin elektriği nasıl depo ettiğini gösterdi.Bir parçacıklar akımı olan elektriğin negatif ve pozitif yüklü olduğu fikrini getirdi. Franklin en çok yıldırımın bir elektrik biçimi olduğu kuramıyla tanınır. Bunu kanıtlamak için 1752’de fırtınalı bir havada metal tele bağlı bir uçurtma havalandırdı ve tel ile parmakları arasında elektrik kıvılcımları oluşturdu. Bu da paratoneri bulmasına yardımcı oldu. Sonraki yıllarında politikaya döndü, Bağımsızlık Bildirgesi’nin ve Birleşik Devletler anayasasının yazımına katıldı.

Önemli başarısı: Yıldırımın elektrik akımı olduğunu kanıtladı, 1752


WILLIAM GILBERT 1544-1603

Londra’da doktorluk yapan Wlliam Gilbert bu arada pek çok bilimsel deney yapmaktaydı. Yıllarca süren çalışmadan sonra 1600’de De Magnate’yi yayınladı. Bu eserinde dünyanın bir mıknatıs gibi hareket etmesinden dolayı pusula iğnesinin kuzey-güney yönünü gösterdiği kuramını ortaya attı. Manyetik kutup, elektrilfgüeü ve elektriksel çekim terimlerini ilk kullanan odur. Gilbert 1601’de 1. Elizabeth’in hekimi oldu ama iki yıl sonra veba salgınında öldü.

Advertisement

Önemli başarısı: Mıknatısiyet konusunda ilk sistematik araştırma, 1566


ANDERS CELSIUS 1701-1744

İsveçli gökbilimci 1732 ile 1736 arasında Avrupa’daki tüm önemli gözlemevlerini ziyaret etti dünyanın kutuplarda yassı olduğunu kanıtlayan heyetle Lapland’a gitti. 1742’de suyun 100derecede kaynadığı ve buzun O derecede eridiği Celsius derecesini icat etti.

Önemli başarısı: Celsius derecesini icat etti, 1742


THOMAS YOUNG 1773-1829

ingiliz Thomas Young iki yaşında okumaya başladı. Yetişkinliğinde hekimlik yaptı, fizik alanlarında araştırmalar yaptı, eski Mısır hiyerogliflerinin çözülmesinde yardımcı oldu. Fizikte elastiki iği inceledi ve 1800’de ışığın enerji dalgaları halinde varolduğunu kanıtladı. 1801’de gördüğümüz bütün renklerin kırmızı, yeşil ve maviden oluştuğunu gösterdi.

Önemli başarısı: Işığın enerji dalgalarının özelliklerine sahip olduğunu gösterdi, 1800


Michael Faraday

Advertisement

MICHAEL FARADAY 1791-1867

İngiliz bir nalbantın oğlu olan Faraday 13 yaşında bir ciltçide çıraklığa başladı ve işyerinden geçen bütün kitapları okudu.

21 yaşında kimyager Humphrey Davy’nin bir dersini dinledikten sonra Davy’ye notlarını gönderdi ve yardımcılığına getirildi. Faraday 1825’te benzini buldu, sonra araştırmalarını elektriğe ve mıknatısiyete yöneltti. 1831 ‘de sarılmış bir tel bobininin içine bir mıknatıs sokularak elektrik akımı elde edileceğini buldu ve basit bir elektrik motoru yaptı. Endüksiyon olarak bilinen bu önemli ilke transformatör ve jeneratörlerin elektrik üretmelerini sağlar. 1830’larda elektroliz yasalarını yayınladı ve 1845’te güçlü manyetik alanların ışığı etkilediğini gösterdi.

Önemli başarıları: Elektromanyetik endüksiyonu keşfetti 1831; elektroliz ilkelerini buldu, 1834


WILLIAM THOMSON 1824-1907

Belfast doğumlu İngiliz fizikçisi William Thomson Glasgow Üniversitesine 10 yaşında girmişti ve 661 bilimsel makalesinin ilkini sadece 16 yaşındayken yayınladı. Thomson termodinamik adı verilen ısı araştırmalarında pek çok ilerlemeler kaydetti ve ısının sıcak yerlerden soğuk yerlere nasıl aktığını gösterdi. Gelgit ölçeri, deniz derinlik ölçeri ve yeni bir denizci pusulası gibi pek çok alet icat etti. 1866’da Atlantiğin altına ilk başarılı telgraf kablosu döşenmesinin sorumlusu oldu.

Önemli başarılar: Termodinamik konusunun temelini attı 1840’lar; Mutlak ya da Kelvin ısı ıskalasını geliştirdi, 1840’lar


James Prescott Joule

Kaynak: commons.wikimedia.org

JAMES JOULE 1818-1889

İngiliz bilgini Joule çocukluğunda okula gidemeyecek kadar hastalıklıydı. Eğitimini evde aldıktan sonra ailenin biracılık işine girdi. Evinde bir laboratuar kurarak araştırmalarının çoğunu orada yaptı. James Joule Enerji Muhafaza Yasası ardındaki ilkeler de içinde olmak üzere pek çok önemli keşiflerde bulundu. Bu ilkeye göre enerji yaratılamaz ve yok edilemez, sadece bir şekilden başka bir şekle aktarılabilir. Joule William Thomson’la çalıştı ve sıkıştırılmış gazların genişledikleri zaman soğuduğunu keşfetti. Joule hastalığı yüzünden çalışamayacak duruma gelmeden ark kaynağının ilk şeklini de buldu.

Önemli başarıları: Isı ve enerji kuramlarında araştırmalar, 1843-1878; gaz moleküllerinin hızını ölçen ilk bilim adamı, 1848


HEINRICH HERTZ 1857-1894

Alman bilimadamı Heinrich Hertz Hamburg’da bir avukatın oğlu olarak doğdu. Berlin’de öğrenim gördükten sonra 1883’te fizik ve matematik öğretmeni oldu. 1886’da bir profesörün” toyla evlendi. Ertesi yıl bükülmüş bir telin uçları arasında kıvılcım nakleden kaba bir telsiz icat etti. Hertz radyo dalgalarının ışık ve ısı ışınlarının benzeri olduğunu, hepsinin elektromanyetik enerji biçimleri olduğunu gösterdi. Alçakgönüllü bir insan olan Hertz’in icadının pratik bir yararı olmayacağına inanıyordu. 37 yaşında kan zehirlenmesinden öldü.

Önemli Başarısı; Radyo dalgalarını gönderen ve alan ilk insan, 1887


rutherford

ERNEST RUTHERFORD 1871-1937

Yeni Zelandalı bilimadamı Ernest Rutherford ülkesinde ve İngiltere’de okudu. 1898’de Kanada’da profesör olduktan sonra İngiltere’de Cambridge’e yerleşti. Radyasyonun üç ana biçimini buldu ve bunları alfa, beta ve gamma ışınları olarak adlandırdı. Atomu elektronlarla çevrili bir çekirdek olarak açıklayan ilk insandır. Rutherford 1919’da azot atomlarını alfa ışınlarıyla bombardıman ederek ilk nükleer reaksiyonu gerçekleştirdi.,

Advertisement

Modern atom yapısı kuramını geliştirdi, 1895-1930


ANDRE AMPERE 1775-1836

Andre-Marie Ampere

Elektromanyetik alan kurucusu Fransız bilimadamı André Ampere Fransız Devriminde babasının idam edildiğini gördü ve karısı ile kızkardeşi genç yaşlarında hastalıktan öldü. Ampere elektrik akımlarının manyetik alanlar ürettiğini ve manyetik alanın yönünün akımın yönüne bağlı olduğunu gösterdi. Ampere elektrik akımının ölçü birimini de keşfetti.


WILHELM RÖNTGEN 1845-1923

Wilhelm Conrad Rontgen

Wilhelm Conrad Rontgen ve ilk çekilen röntgen

Wilhelm Röntgen Prusya’da Lennep’te zengin bir tüccar ailesinin tek evladıydı. Bir teknik okulda öğretmenlik yaptı, Zürih Üniversitesinde okudu ve 1872’de Anna Ludwig’le evlendi. Yıllarca süren deneylerden sonra 1895’te X-ışınlarını buldu. Elektriği cam bir tüpteki gazlar arasından geçirerek sonuçta görünmeyen bir radyasyonun Çıktığını saptadı. Röntgen X ışınlarının deri ve bazı metal yüzeylerden geçtiğini ve fotoğraf filmi üzerinde bir görüntü bıraktığını buldu. Modern tıpta çok büyük etkisi olan bu keşfiyle çok ünlü oldu. Ancak çalışması konusunda utangaç ve çok alçakgönüllüydü ve kamuoyunun gözünde olmak yerine Alplere tırmanmayı tercih ederdi.


Marie Curie

MARIE CURIE 1867-1934

Bir fizik profesörünün beşinci ve en küçük çocuğu olan Maria Skolodowska 1891’de Polonya’dan Fransa’ya göç ettikten sonra 1895’te fizik profesörü Pierre Curie (1859-1906) ile evlendi ve radyoaktivite araştırmalarına tasladılar. Keşfettikleri radyum ve polonium elementleri için Fransız Henry Becquerel (1852-1308) ile birlikte 1903’te W Ödülü aldılar. Pierre 1906’da bir trafik kazasında öldü ama Marie Curie radyoaktif maddelerin kimyası ve tıpta kullanımı üzerinde çalışmaya devam etti.

Önemli başarıları: Radyokatif elementler olan radyum ve fotoniumu keşfetti, 1898


LISE MEITNER 1878-1968

Meitner önemli bir fizikçi olabilmek için önyargılarla savaşmak zorunda kalan Avusturyalı bir Yahudiydi. Kadın olarak eğitimini tamamlayamadı ve 1901 ‘de Viyana Üniversitesine girebilmek için kadın öğrenciler hakkındaki kısıtlamaların kaldırılmasını bekledi. Alman kimyacısı Otto Han’la (1879-1968) çalışarak 1918’de protaktinum elementini buldu ve atomların çekirdeklerinin nasıl parçalanabileceğini öğrendi. Buna nükleer fizyon adı verilir ve nükleer enerji için çok önemlidir. 1938’de Nazi Almanyasından çıkmak zorunda kalınca İsveç’te bir araştırma merkezine gitti ve son olarak da 1958’de İngiltere’ye yerleşti.


JOHN COCKCROFT, 1897-1967

İngiliz bilimadamı John Cockcroft Birinci Dünya Savaşı’nda topçuydu. Savaştan sonra Manchester Üniversitesinde elektrik mühendisliği okudu ve 1924’te Cambridge’e yerleşti. Cockcroft ve İrlandalı fizikçi Ernest Walton(1903-1995) 1932’de atom parçalayan ilk makineyi yaparak ün kazandılar. Bu ‘atom kırıcısı’ atom çekirdeklerinin yapısını inceleyen nükleer fizik denilen yeni bir bilim alanı açtı.

Önemli başarısı: Atom parçalayan ilk makineyi yaptı, 1932


Enrico Fermi

Kaynak: wikipedia.org

ENRICO FERMI 1901-1954

İtalya doğumlu ABD nükleer fizikçisi Fermi kuramsal fizik okumuştur. 1929’da Yahudi bir kadınla evlendi ama Mussolini’nin Faşist hükümetinden korkarak 1938’de Amerika’ya yerleşti. Fermi ile ekibi 1942’de ilk kontrollü nükleer zincir reaksiyonunu gerçekleştirerek nükleer enerji ve silah konusunda büyük bir adım attı. Fermi Amerikan atom bombası üzerinde bir süre çalıştıktan sonra geliştirilmesine karşı çıkmıştır.

Advertisement

Önemli başarısı: İlk kontrollü nükleer zincir reaksiyonunu gerçekleştirdi, 1942


LOUIS DE BROGUE 1892-1987

Soylu bir Fransız ailesinin çocuğu olan de Broglie Paris’te Sorbonne’da tarih O okudu. Daha sonra kuramsal fiziğe merâk saldı. I. Dünya Savaşında Eiffel Kulesi’nde telsizcilik yaptı. 1924’te “matematikten yararlanarak madde -parçacıklarının ışık ve diğer enerji ‘dalgaları gibi davrandıklarını kanıtladı. De Broglie 1929’da Fizik Nobel Ödülü’nü aldı ve 1932’den 1962’ye kadar Sorbonne fen fakültesinde ders verdi.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply