Uykusuzluğa Ne İyi Gelir? Uykusuzluğa İyi Gelen Yöntem ve Besinler

0
Advertisement

Uykusuzluğa ne iyi gelir? Uykusuzlukta en çok yanlış yapılan noktalar nelerdir? Uykusuzluğa iyi gelecek ürünlerin isimleri nelerdir?

Uykusuzluk

Kaynak: pexels.com

Uykusuzluğa ne iyi gelir?

Bir bireyin uykuya karşı isteği ve çabası olmasına karşın bir türlü uyuyamaması durumuna uykusuzluk ismi verilmektedir. Her gece ertesi güne daha zinde ve zihinsel olarak da uyanabilmemiz için gerekli olan temel ihtiyaç iyi ve sağlıklı bir uyku sürecidir.

Eğer bu süreç sürekli aksaklıklara uğrarsa ve vücut ihtiyaç duyduğu uykuyu uyuyamazsa, ertesi gün son derece halsiz, yorgun ve kafa olarak da dikkat dağınıklığı ve beyin uyuşukluğuyla geçer. Böylelikle kişilerin günlük olarak iş yerlerinde gösterdikleri performansları, okulda derslerde gösterdikleri performansları ve günlük olarak yaptıkları işlerdeki performansları otomatikman zayıflamaktadır. Enerji seviyesinin düşüklüğü ve konsantrasyon problemleriyle birlikte uykusuz bir gün geçirmek bireyler için bir çeşit işkenceye dönüşmektedir.

Yetişkin bir insanın vücudunun ihtiyacı olan uyku süresi 7-8 saat arasında değişmektedir. Bu süreçlerde vücut kendini ertesi güne tam olarak hazırlayabilmektedir. Bu süreçlerin altında kalan uyku saatleri, az önce anlattığımız durumlara sebep olup birey için oldukça zorlayıcı saatlerin yaşanmasına yol açmaktadır.

Uykusuzlukta en çok yanlış yapılan nokta,
Bireyin kendi uykusuzluk sorununun isimlendirmesini kendisinin yapmasıyla birlikte her gün “nasıl olsa uyuyamayacağım” diye uyku saatlerine hiç özveri göstermemesidir.

Ancak bilindiği gibi bazı uyku problemleri psikolojik nedenlerden ya da kronik nedenlerden kaynaklansa da, bazıları kısa süreli uyku dengesi bozulmalarıdır. 3-4 günlük süren süreçlerin ardından vücudun kendini iyice halsiz hissettiği bir noktada saati daha fazla geç vakitlere bırakmadan yatağa girildiğinde uyunabilmesi çok muhtemel bir ihtimaldir. Bu sebeplerden dolayı ani ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinde mutlaka sabırla her gün normal saatlerde uyumaya çalışılması yararlı olmaktadır.

Bu denediğiniz çareler de hiç bir işe yaramıyorsa ve gerçekten uzun sürelerden beri uykusuzluk problemi çekiyorsanız, bu durum uyku probleminizin kronikleştiği ve en kısa sürede doktora danışmanız gerektiği anlamına gelmektedir. Bu tip uykusuzluk problemlerinde  mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmesinin sebebi kronikleşen uykusuzluk problemlerinin akciğer hastalıklarının, kalp hastalıklarının, depresyon hastalıklarının ya da diyabet hastalığının habercisi olabilmektedir.

Advertisement

Kontrollük bir durumunuz varsa ve doktora göründüyseniz, ya da daha hafif uykusuzluklar çekip bir an önce çözüme ulaşmak istiyorsanız, uykusuzluğa iyi gelen bitki kürlerini ya da daha ağır derecedeki uykusuzluk problemlerini uyku hapı kullanarak halledebilmeniz mümkündür. Ancak doktorların zorunlu tutmadığı süreçlerde uyku hapı kullanmak çoğu insan için sağlıklı bir durum olarak gözükmemektedir.

Çünkü uyku hapları genel içerikleri sebebiyle bünyede bağımlılık yaratabilecek ilaçlardır ve bununla birlikte uzun süreli kullanımlarda uyku düzenini daha beter bozabilecek kimyasallar içerebilmektedirler. Ancak az önce de değindiğimiz gibi eğer bir uzman hekimin önerdiği bir uyku hapı varsa o mutlaka kullanılmalıdır çünkü hekiminiz bu ilaçların içeriğinde size zarar verip vermeyecek içerikleri bilmektedir.

Bu tip süreçlerde en sağlıklı olan ise doğa kaynaklı ürünleri uyku getirici birer öğe olarak kullanmaktır. Çoğu bitki çayı kişiler için daha doğal ve daha rahat bir uykuya dalış süreci yaşattığı için pek çok bitkiden bitki çayı yapılarak uykusuzluğa çare olarak kullanılabilmektedir.

Uykusuzluğa iyi gelecek ürünler

papatya çayı

Kaynak: pexels.com

Kedi otu çayı : Kedi otundan yapılan çaylar özel olarak kaygı sorunlarından, adet sancısı sorunlarından, sindirim sorunlarından ve çeşitli kramplar  nedeniyle oluşan uykusuzluklar için birebir bir üründür.

Çünkü kedi otu içeriği sayesinde hem adet sancılarını giderir, hem sindirim sisteminin daha kolay ve daha aktif çalışmasını sağlar, hem de kaslarda kaşanan kramp sorunlarının önüne geçer. Böylelikle de bu sebeplerden dolayı uykusuz kalındığı takdirde kedi otu çayı tüketilmesi bu tip rahatsızlıkların önüne geçip rahat bir uyku süreci geçirilmesine yardımcı olmaktadır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, diğer bitki çaylarında olduğu gibi kedi otu çayında da metabolizmada merkezi sinir sistemine müdahalede bulunabildiği için aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü uyku getirici etki yaratmak isterken aşırı kullanımı sonrası vücutta heyecan da yaratabilmektedir.

Advertisement
Papatya çayı : 

Uykusuzluk denince akıllara ilk gelen takviye doğal ürünlerden birisi papatya çayıdır. Papatya çayı hafif derecedeki uyku problemlerine birebir çözüm olabildiği gibi. Aynı zamanda vücutta hazım sürecini de kolaylaştırarak, ağrı durumlarını sonlandırarak, kas kasılmalarını geçirerek ve antiseptik etki göstererek de uyku sürecine çok daha rahat geçilmesini sağlayabilmektedir. Papatya çayının hazırlanışında isteğe göre içerisine papatya çayıyla aynı miktarda şerbetçi otu bitkisiyle karıştırılabilmektedir.

Şerbetçi otu çayı : Bu bitki, asıl olarak bir alkol türü olan bira yapımında kullanılan ana malzemelerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Ancak uyumadan önce alkol içilmesi kesinlikle daha da fazla uykusuzluk durumu yaratabileceğinden bira içilmesi yerine şerbetçi otu bitkisi içilmesi önerilmektedir. Bu bitkinin çay şeklinde içilmesi esnasında tadının acılığından dolayı tüketemeyen pek çok birey olduğundan buna da çözüm olarak içerisine kendisiyle eşit miktarda papatya çayı ya da melisa çayı eklemek etkili bir tat değişikliğine sebep olup içimini kolaylaştıracaktır.

Sarı kantaron çayı : Bitkiler arasında yapılan araştırmalar neticesinde. Sarı kantaron bitkisinin uykusuzluk sorununa en çok yardımcı olan bitkilerden biri olduğu keşfedilmiştir. Kaygı durumları, hafif seviyelerdeki depresyon başlangıçları. Ayrıca en önemlisi uyku bozuklukları için birebir çözüm olan bu bitkinin çayı. Yarattığı etkiyi içeriğinde bulunan “hiperisin” isimli maddenin yatıştırıcı etkisinden almaktadır.

Lavanta bitkisi :

Lavanta çay olarak değil de genel olarak kokusundan yararlanılan bir bitki türüdür. Lavantanın kendine has kokusu, vücudunuzdaki uyanık kalmanıza neden olan stres hormonlarını ve kaygı durumlarını yok ederek çok daha rahat bir şekilde uyku sürecine geçmenize katkıda bulunur.

Ayrıca bu bitkinin kokusu, beyindeki alfa dalgalarını harekete geçirerek rahatlamanıza sebep olur ve uyumanız çok daha kolay hale gelecektir. İsterseniz bu bitkinin kokusundan, isterseniz aktarlarda satılan lavanta yağından satın alıp duş yaparken kendisinden faydalanabilirsiniz.

Melisa otu : “Oğul otu” olarak da adlandırılan bu bitkinin uyku sorununu çözmek için hazırlanan çok basit bir tarifi vardır. İki bardak miktarındaki kaynamış suya bir çay kaşığı miktarındaki melisa otu eklendikten sonra. Demlenmesi için dinlendirilir. Hazırlanan çay soğuk bir şekilde içilir. Böylelikle uykusuz kaldığınız gecelerde içtiğiniz bu çay sayesinde çok daha kolay uykuya dalmanız mümkün olacaktır.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply