Uyurgezerlik Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Uyurgezerlik Teşhis ve Tedavisi

0
Advertisement

Uyurgezerlik nedir, neden meydana gelir? Uyurgezerliğin belirtileri, nedenleri nelerdir? Teşhis ve tedavi yöntemleri.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik, bir kişinin gerçekten uyurken, sanki uyanmış gibi yürüdüğü veya hareket ettiği bir durumdur. Uyurgezerler, giyinmek, banyoya gitmek, yemek yemek veya mobilya taşımak gibi uyurken çeşitli aktiviteler gerçekleştirebilirler.

Uyurgezerlik

Bu durum en sık çocuklarda görülür. Uyurgezerlik düşmelere ve yaralanmalara neden olabileceğinden, siz veya birlikte yaşadığınız biri bu davranışı yaşıyorsa, evinizin çevresinde güvenlik önlemleri almak hayati önem taşır.

Uyurgezerliğin Sebepleri Nedir?

Uyurgezerlik, huzursuz bacak sendromu, obstrüktif uyku apnesi, gastroözofageal reflü hastalığı veya migren baş ağrıları gibi altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir. Doktorunuz sizi bu tedavi edilebilir durumlar için test etmek isteyebilir.

Uyurgezerliğin genetik bir bağı vardır. Ebeveyninizin uyurgezerlik geçmişi varsa, muhtemelen siz de uyurgezer olabilirsiniz.

Advertisement

Nadir durumlarda, bazı ilaçlar uyurgezerliğe neden olabilir. Bunlar, Ambien ve Edluar marka isimleriyle bilinen uyku ilacı zolpideminin yanı sıra bazı antihistaminikleri içerir.

Uyurgezerliğin Belirtileri Nelerdir?

Uyurgezerlik en çok 4 ila 8 yaş arası çocuklarda görülür. Büyük olasılıkla derin göz hareketi (NREM) uykusu sırasında ve gecenin erken saatlerinde – uyumadan yaklaşık bir ila iki saat sonra gerçekleşir.

Semptomlar kişiden kişiye değişebilir, ancak yatakta oturmak ve gözlerinizi açıp kapatmak, gözlerinizde cam gibi bir ifadeye sahip olmak, evinizin etrafında dolaşmak, ışıkları açmak veya kapatmak gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi veya mantıklı olmayan bir şekilde konuşmak veya hareket etmeyi içerebilir.

Uyurgezeri uyandırmalısınız. Onları ürkütmemek için nazikçe uyandırın. Bununla birlikte, uyurgezer bir kişinin uyanması genellikle zordur ve ilk başta nerede olduğu konusunda kafası karışır. Kişiyi yavaşça yatağına geri götürün.

Çoğu uyurgezer, uyurgezerlik olaylarını hatırlamaz.

Uyurgezerlik genellikle şekerleme sırasında meydana gelmez çünkü o uyku yeterince derin değildir.

Advertisement

Uyurgezerlik Nasıl Teşhis Edilir?

Uyurgezerlik her zaman endişe kaynağı değildir. Çoğu çocuğun başına gelir. Bununla birlikte, uyurgezerlik yaralanmaya neden olduysa veya sık sık arka arkaya birkaç uyurgezerlik dönemi yaşıyorsanız, soruna neden olabilecek olası tıbbi durumları ekarte etmek için bir doktora görünmek isteyebilirsiniz.

Randevunuza hazırlanmanıza yardımcı olması için bir uyku günlüğü yapın. Uyumadan önce tükettiğiniz yiyecekleri veya içecekleri, ne kadar uyuduğunuzu ve uyurgezerlik sırasında yaşadığınız diğer semptomları yazabilirsiniz.

Uyurgezerlik belirtilerinizin tam olarak farkında olmayabileceğiniz için, evinizdeki diğer kişilerle uyurgezerlik kalıplarınız hakkında konuşun. Onlardan semptomlarınızı tarif etmelerini ve bunları uyku günlüğünüze kaydetmelerini isteyin.

Doktorunuz uyku bozukluğunuz olduğundan şüphelenirse, uyku çalışması yapmanızı önerebilir. Bu, uyku uzmanlarının siz uyurken beyin dalgalarınızı, kalp ritimlerinizi ve diğer yaşamsal belirtileri izlemesini içerir. Bu bilgiler, doktorunuzun olası uyku bozukluklarını teşhis etmesine yardımcı olabilir.

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Uyurgezerlik için ilaç tedavisi ve diğer tıbbi tedaviler genellikle gerekli değildir. Uyurgezerlik eğilimi olan bir çocuğunuz varsa, onu nazikçe yatağına yönlendirebilirsiniz.

Huzursuz bacak sendromu gibi uyurgezerliğe neden olan altta yatan tıbbi durumu tedavi etmek, uyurgezerlik olaylarını en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, uyurgezerlik kalıcı bir sorunsa, doktorunuzu görmek isteyebilirsiniz. Soruna neden olan altta yatan tıbbi bir sorun olmadığından emin olmak isteyeceksiniz.

Uyurken çevrenizin farkında olmadığınız için, özellikle takılıp düşerek kendinize zarar verme riskiniz vardır. Uyurgezerlik eğilimliyseniz, evinizi tökezlemeye neden olabilecek potansiyel tehlikeler açısından değerlendirmeniz gerekebilir. Bu, elektrik kablolarını duvara bantlamayı, yatmadan önce kapıları ve pencereleri kilitlemeyi ve mobilyaları herhangi bir yoldan uzak tutmayı içerir. Üst katta bir yatak odanız varsa, merdivenlerden düşmeyi önleyerek tedbirler almanız gerekebilir.

İlaç tedavisi

Uyurgezerlik devam ederse, benzodiazepinler veya antidepresanlar gibi ilaçlar uyurgezerlik olaylarını azaltmaya yardımcı olabilir. Benzodiazepinler, yaygın olarak anksiyeteyi tedavi eden ilaçlardır, ancak aynı zamanda uyku bozukluklarının tedavisinde de faydalı bulunmuştur. Özellikle klonazepam (Klonopin) ve diazepam (Valium) uyurgezerlik olaylarının azaltılmasında faydalıdır. Antidepresanlar ve benzodiazepinlerin her ikisi de bir bireyin uyurgezerlik olasılığını artıran faktörler olan stresini ve endişesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hipnoz

Alternatif bir tedavi olan hipnoz, uyurgezerlik yapan bazı hastalara yardımcı olur. Hipnoz, bir bireyi çok rahat ve odaklanmış bir zihin durumuna getirmeyi içerir. Daha sonra terapist, bireyin tıbbi sorununa göre hazırlanmış sağlıklı önerilerde bulunacaktır. İnanç, bu önerilerin daha derin, daha anlamlı bir şekilde bireyin bilincine gömüleceği, çünkü onları almaya daha açık oldukları yönündedir.

Uyurgezerliği Nasıl Önleyebilirim?

Bazı faktörler uyurgezerlik olayının meydana gelme olasılığını azaltıyor gibi görünüyor. Bunlar, stresi, kaygıyı veya çatışmayı en aza indirmek gibi yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Kitap okumak, müzik dinlemek veya sıcak bir banyo yapmak gibi uyumadan önce sizi rahatlatan bir şey yapmak, uyurgezerlik vakası olasılığınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Advertisement

Şiddetli yorgunluk uyurgezerliğe de yol açabilir. Geceleri yeterince uyumak için her türlü çabayı göstermek yardımcı olabilir. Bir uyku programını (aynı saatte yatmak ve uyanmak) öncelik haline getirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca yatmadan önce kafein veya alkol içmekten kaçının. Alkol, aslında uyurgezerliği tetikleyebilen bir merkezi sinir sistemi depresanıdır.


Leave A Reply