Valtrex İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Valtrex ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Valtrexın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Valtrex neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Valtrex

Valtrex

Kullanımları

Valacyclovir, belirli virüs türlerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Çocuklarda, ağız çevresindeki (herpes simpleksinin neden olduğu) ve su çiçeği (suçiçeği zosterinin neden olduğu) çevresindeki uçukları tedavi etmek için kullanılır. Yetişkinlerde, zona (herpes zoster’in neden olduğu) ve ağız çevresindeki uçukları tedavi etmek için kullanılır.

Valacyclovir ayrıca genital herpes salgınlarını tedavi etmek için kullanılır. Sık salgınları olan kişilerde, bu ilaç gelecektekilerin sayısını azaltmak için kullanılır.

Valacyclovir antiviral bir ilaçtır. Bazı virüslerin büyümesini durdurur. Bununla birlikte, bu enfeksiyonlar için bir tedavi değildir. Bu enfeksiyonlara neden olan virüsler, salgınlar arasında bile vücutta yaşamaya devam eder. Valacyclovir bu salgınların şiddetini ve uzunluğunu azaltır. Yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, yeni yaraların oluşmasını önler ve ağrı / kaşıntıyı azaltır. Bu ilaç ayrıca yaraların iyileşmesinden sonra ağrının kalma süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

Valtrex nasıl kullanılır?

Valacyclovir kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Valacyclovir’i doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alın. Yan etki olasılığını azaltmak için bu ilacı alırken bol miktarda sıvı tüketin.

Doz ve tedavi süresi, enfeksiyon tipinize, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklarda suçiçeği tedavisi için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır.

Bu ilaç, doktorunuzun yönlendirdiği gibi, bir salgının ilk belirtisinde başladığında en iyi sonucu verir. Tedaviyi geciktirirseniz işe yaramayabilir. Zona veya suçiçeği için, ilk semptomda veya döküntü ortaya çıktıktan hemen sonra valacyclovir almaya başlayın. Uçuk veya genital herpes için, bu ilacı ilk işarette veya karıncalanma, kaşıntı veya yanma hisseder hissetmez almaya başlayın.

Valacyclovir, vücudunuzdaki ilaç miktarı sabit bir seviyede tutulduğunda en iyi sonucu verir. Bu nedenle, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Belirtilen miktarın tamamı bitene kadar bu ilacı almaya devam edin. Dozunuzu değiştirmeyin, herhangi bir dozu atlamayın veya doktorunuzun onayı olmadan bu ilacı erken durdurmayın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yan etkiler

Bulantı, mide ağrısı, baş ağrısı veya baş dönmesi görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, konfüzyon, halüsinasyonlar), konuşmada sorun, titrek / kararsız hareketler, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi) ).

Bu ilaç nadiren kan hücrelerini, böbrekleri ve vücudun diğer kısımlarını etkileyen hayatı tehdit eden bir bozukluğa neden olabilir. Zayıf bir bağışıklık sistemi (HIV hastalığı, kemik iliği nakli, böbrek nakli) ile ilgili koşullarınız varsa, bu bozukluğun ortaya çıkması daha olasıdır. Aşırı yorgunluk, yavaş / hızlı / düzensiz kalp atışı, kolay morarma / kanama, yeni ateş, kanlı / koyu idrar, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, ani görme değişiklikleri, bilinç kaybı, nöbetler gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Valasiklovir almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek problemlerinizi söyleyin.

Bu ilaç nadiren baş dönmesi yapar. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Doktorunuzun onayı olmadan belirli aşılar / aşılar (suçiçeği virüsüne karşı aşılar gibi) yapmayın.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle zihinsel / ruh hali değişikliklerine (karışıklık, ajitasyon gibi) ve böbrek sorunlarına (idrar miktarındaki değişiklik gibi) daha duyarlı olabilir.

Uçuklar kolayca yayılabilir. Tamamen iyileşene kadar bir salgın sırasında başkalarıyla (öpüşmek gibi) yakın fiziksel temastan kaçının. Uçuğa dokunmamaya çalışın. Eğer yaparsanız, daha sonra ellerinizi yıkayın.

Valacyclovir, uçukların yayılmasını engellemez. Eşinize genital uçuk verme şansını azaltmak için, bir salgın sırasında veya belirtileriniz varsa cinsel temasta bulunmayın. Semptomlarınız olmasa bile genital herpes’i yayabilirsiniz. Bu nedenle, tüm cinsel aktivite sırasında her zaman etkili bir bariyer yöntemi (lateks veya poliüretan prezervatifler) kullanın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer, ancak emziren bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: böbrek sorunlarına neden olabilecek diğer ilaçlar (steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar-ibuprofen, naproksen gibi NSAID’ler dahil).

Valacyclovir asiklovire çok benzer. Valasiklovir kullanırken asiklovir içeren ilaçları kullanmayın.


Leave A Reply