Vatan Sıhhate Benzer Değeri Kaybedince Anlaşılır Konulu Kompozisyon

0

Süleyman Nazif’in “Vatan Sıhhate Benzer Değeri Kaybedince Anlaşılır” sözünü açıklayan kompozisyon örneği. Kompozisyonlar, yazılar.

Vatan Sıhhate Benzer Değeri Kaybedince Anlaşılır

Advertisement

İnsanlar oldum olası sağlıklarına önem vermezler. Başlarına çok zaman büyük dertler bu yüzden açılır ama gene de akıllanmaz, bildiklerinden şaşmazlar.

Kişi, hasta döşeğinde yatarken hastalığın verdiği acı ile kıvranır durur. Hele etrafındakilerin koşup oynamaları bu acıyı daha da arttırır. Hasta, sağlıklı günlerini düşünür. Koşup oynadıkları günlerin tatlı hatıraları gözlerinde canlanır. Yavaşça mırıldanır : “Bir iyi olayım, sağlığıma nasıl bakacağımı görürler!” Evet böyle der-, der ama, inanmayın sakın.

Hastalıktan kurtulan kişi bu dediklerine bir gün bile uymaz. Gene sağlığa aykırı düşen ne varsa yapar, bir gün bile çektiği acılan düşünmez.

Vatan da bu yönden sıhhate benzer. İnsanlar vatanlarının değerini o, elde iken bilmezler. Vatanı koruyacak, yüceltecek yerde, kendi çıkarlarını ön plana almaktan çekinmezler.

Advertisement

Hürriyet içinde yaşanılan kutsal topraklar tehlikeye düştüğü andan itibaren onun gerçek değeri anlaşılırsa da iş işten geçmiştir artık. Düşman süngüsü vicdanları olumlu konuşturur: «Ah yurdum bir kurtulsun ona nasıl bakacağım, vatandaşlık ödevlerimi nasıl yapacağımı herkes görecektir.» Bu fısıltılarla birlikte can vermekten de çekinilmez. Vatan hürriyete kavuştuktan sonra verilen sözlerin hiç biri uygulanmaz. Günlük yaşantının sürekli akıntısı insanları gene alır götürür uzaklara

İnsanlar, Tanrı’nın bu iki nimetinden devamlı faydalanmak istiyorsa gerek sağlıklarına ve gerekse vatanlarına çok yakın ilgi duymaları gerekir.


Leave A Reply