Vinç Nedir? Vinç Hakkında Bilgi

1

Vinç hakkında kısa bilgi. Vinç nedir hangi parçalardan oluşur ve nasıl çalışır.

Ağırlıkları yükseklere kaldırmak için kullanılan bir araçtır. Genel olarak üç ana parçaya ayrılabilir. Bunlardan birincisi vincin toprağa oturduğu büyük ve ağır gövde; ikincisi gövdeden eğik olarak uzanan bir kol; üçüncüsü de gövde ve kol üzerinde kurulmuş olan çelik halat donanımıdır.

Advertisement

Çelik halat ikinci parça olan kolun üst ucundan aşağı doğru sarkar. Halatın ucunda bir çengel vardır. Kaldırılmak istenen ağırlık bu çengele asılır. Halat birçok makaralardan geçmektedir. Böylece ağırlığı kendinden çok küçük bir kuvvetle kaldırmak mümkün olur. Çünkü halat makaralara bir palanga yapacak biçimde sarılmıştır. Vincin gövde bölümünde asıl kuvvet kaynağı ve kumanda yeri bulunur. Halatın ucu kuvvet kaynağına bağlanır. Vinci çalıştıracak olan düğme ve kollarla ağırlık istenilen yüksekliğe kaldırılır. Sonra da yere indirilir. Kuvvet kaynağı genel olarak bir motordur. Vincin çeşidine göre değişik motorlar kullanılır. Motor seçiminde vincin kullanılacağı yerin şartları büyük rol oynar. Vinçlerde günümüzde genellikle dizel motoru kullanılır. Vinci çalıştıranın kumandasına göre motor dönerek çelik halatı çeker ya da bırakır. Buna göre de halatın öbür ucundaki yük, ya yukarı kalkar, ya da aşağı iner.

Vinçler yapılışlarına göre çok çeşitlidirler. Bazıları tekerlekli yapılır. İstenen yere çekilerek götürülürler. Bazıları bir yerden bir yere kendi kendine gidecek gibi yapılmıştır. Yani bu çeşit vinçler bir otomobil gibi hareket ederler. Çok büyük ağırlıkları kaldıran vinçler daha çok sabittir. Ağırlığın etkisiyle vincin devrilmemesi için gövde toprağa sıkıca bağlanır. Gemilerde özellikle şileplerde yükleri ambara doldurup boşaltmak için vinçler kullanılır. Büyük binaların yapılması sırasında vinçler çok yararlı olur.

Vinci çalıştıran motorun gücü ve çelik halatının kalınlığı vincin kaldıracağı yükün ağırlığını sınırlar. Bir vincin kaldıracağı en büyük ağırlık ton olarak üzerinde yazılıdır. O vinçle ondan büyük ağırlıklar kaldırılmamalıdır. Kaldırılmaya çalışıldığı takdirde ya çelik halat kopar ya da motor zorlanarak bozulur.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply