William Plomer Kimdir? Güney Afrika Doğumlu İngiliz Şair ve Yazar

0
Advertisement

William Plomer kimdir? Güney Afrika doğumlu İngiliz şair ve roman yazarı William Plomer hayatı ve eserleri ile ilgili genel bilgiler.

William Plomer Kimdir? Güney Afrika Doğumlu İngiliz Şair ve Yazar

William (Charles Franklyn) Plomer, (d.10 Aralık 1903, Transvaal, Güney Afrika – ö. 21 Eylül 1973, Lewes, East Sussex. İngiltere). Güney Afrika asıllı İngiliz edebiyatçı. Şiir, roman, öykü, anı ve opera librettosu gibi çok çeşitli türlerde yapıtlar vermiştir.

İngiltere’de öğrenim gördü. I. Dünya Savaşı‘ndan sonra ailesiyle birlikte Güney Afrika’ya döndü. On yedi yaşındayken Cape Town’ın doğusundaki uzak bir çiftlikte çalıştı. Bu sırada edindiği deneyimler ilk yapıtlarında görülen duyarlığı etkiledi. Siyahlarla beyazlar arasındaki evliliğe değindiği, beyazların Siyahlara yönelik sözde iyiliksever davranışlarını eleştirdiği ve bazı beyaz karakterleri kötü adam rolünde betimlediği ilk romanı Turbott Wolfe (1925) ile tartışmalara yol açtı. Öykülerinin bir derlemesi olan I Speak of Africa’yla (1927; Afrika’dan Söz Ediyorum) ününü pekiştirdi. Laurens Van Der Post ve şair Roy Campbell ile birlikte Güney Afrika’da uygulanan ırkçı politikayı eleştirmeyi amaçlayan Voorslag dergisini çıkardı. Derginin yasaklanması üzerine Campbell’le birlikte ülkeyi terk etti.

Japonya’yı ve Avrupa’yı dolaştıktan sonra İngiltere’ye yerleşti. Londra’yı konu alan The Case Is Altered (1932; Durum Değişti) ve The Invaders (1934; İstilacılar) adlı iki dramatik roman yazdı. Sonraki yapıtları arasında, kısmen kurgusal anılardan oluşan Museum Pieces (1952; Müze Parçaları) ile ailevi ve kişisel anılardan oluşan üç ciltlik Double Lives (1943; Çift Yaşam), Al Home (1958; Evde) ve Autobiography of William Plomer (1975; William Plomer’in Otobiyografisi) sayılabilir.

1938-40 arasında, Victoria dönemi din adamlarından Francis Kilvert’in üç ciltlik güncesini yayıma hazırladı. İngiliz besteci Benjamin Britten ile ortak çalışmaları Gloriana (1953) operasıyla başladı ve Curlew River (1964; Curlew Irmağı). The Burning Fiery Furnace (1966; Alevli Kızgın Ocak) ve The Prodigal Son (1968; Savurgan Oğul) kantatları için librettolarla sürdü. Önemli yapıtlarından biri de Collected Poems’dır (1960; Toplu Şiirler).

Advertisement

Plomer II. Dünya Savaşı sırasında Deniz Kuvvetleri Haberalma Örgütü’nde çalıştı. Jonathan Cape yayınevinin yayın yönetmenliğini yürüttü. 1968’de C. B. E. (Commander of the British Empire) nişanını aldı.


Leave A Reply