Y Harfiyle Başlayan Çiçekler, Baş Harfi Y Olan Çiçek İsimleri Özellikleri

0
Advertisement

Y harfiyle başlayan çiçeklerin isimleri, çiçek çeşitleri listesi. Baş harfi Y olan çiçek türleri nelerdir? Y Harfiyle Başlayan Çiçekler listesi

Y Harfiyle Başlayan Çiçekler

Arka resim kaynak: pixabay.com

Y Harfiyle Başlayan Çiçekler

Yasemin

Güzel kokulu çiçekler veren bir süs bitkisidir. Zeytingiller familyasındandır. Tekdamarlı yaprakları, beyaz, kırmızı, ya da sarı renkte çiçekleri vardır. Anavatanı Orta Asya’ dır, Anadolu’da da yetişen pek çok çeşidi vardır. Bunların bazılarını dallarının içini oyarak ağızlık yaparlar. İtalya Yasemini denen çeşidi, sarı çiçek açar, fakat kokusuzdur. Yaseminden esans yapımında faydalanılır. DEVAMI

Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı çiçeği her zaman çiçek açan bir bitki olmasa da çiçek açtığı zaman insanı büyüleyen bir özelliğe sahiptir. Yılbaşı çiçeği için genel olarak bir dönem çiçek açıyor demek yanlış olmaz.Eğer doğru ve bilinçli bir şekilde bakılırsa yılbaşına yakın bir zaman da çiçeğini açıyor bu yüzden de yılbaşı çiçeği deniyor.

Yıldız Çiçeği

Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan yaz ve sonbahar mevsiminde çiçek açan, gövdesi çalı, kökleri yumru şeklinde bitki cinsidir. Anavatanı Meksika olup bu ülkenin ulusal çiçeği olarak kabul edilmektedir. İspanyollar tarafından ilk olarak Meksika dağlarında bulunmuştur. Yıldız çiçekleri bazı kelebek (Lepidoptera) türlerinin larvaları tarafından besin olarak tüketilmektedir.

Yonca

Yonca

Ekşi Yonca, daha çok dağlık bölgelerde görülür. Açık yeşil saplı yaprakları ve incecik beyaz çiçekleri vardır. Yoncaları yenilebilen, çiçekleri ise çay harmanı için kullanılabilen bir bitkidir. Mide yanmasına, hafif karaciğer ve sindirim bozukluklarına iyi gelir. Sarılık, böbrek iltihabı, egzemalar ve bağırsak kurtlarında şifa sağlar.

Advertisement

Yüksük Çiçeği

Sıracagiller familyasından, iki yıllık ve ömürlü cinsleri olan bir bitkidir. İlk yıl kalın, oval, rozet şeklinde büyüyen yapraklar çıkarır. Ertesi yıl Mayıs ayında rozetin ortasından kalın bir sap uzar. Sapın üzerinde tomurcuklar sıra halinde çıkar. Çiçekler aşağıdan başlayarak açarlar. Pembe, mor, kırmızı, sarı veya beyaz renklerdedir. Borazana benzer biçimli çiçeklerin açık ağızları aşağı doğru bakar. Çoğunun iç kısımları beyaz çerçeveli bordo beneklerle kaplıdır.


Leave A Reply