Y Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler İsimleri Özellikleri – Y İle Bitki

16

Y harfiyle başlayan sebze ve meyvelerin isimleri, sebze, meyve çeşitleri listesi. Baş harfi Y olan sebze ve meyve türleri nelerdir?

Y Harfiyle Başlayan Sebze ve Meyveler


YABAN MERSİNİ

yaban mersini

Yaban mersini (Vaccinium myrtillus) fundagiller (Ericaceae) familyasından ılıman iklimlere adapte olmuş bir üzümsü meyve türüdür. Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır. Genel olarak Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları ve Türkiye’de, Karadeniz Bölgesi bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlık bölgelerinde yabani formda değişik tipleri bulunmaktadır. Yaban mersini özellikle 1906 yılında Amerika’da başlatılan ıslah çalışmaları sonucu doğadaki yabani formlarına göre kültüre alınan çeşitlerin, özellikleri (meyve iriliği, tadı, olgunluğu vs.) daha üstün niteliklere sahip olduğu görülmüştür.


YENİ DÜNYA

yeni dünya

İkiçenekliler sınıfının Gülgiller familyasından bir ağaçtır. Kışın yapraklarını döker. Gövdesi eğri, dalı budaklı bir ağaçtır. Sürgünleri tüylüdür, dikenleri vardır. Çiçekleri beyaz ya da pembe renklidir. Beş bölmeli olan meyvesi etlidir. Her bölmenin içinde sert olan bir çekirdek vardır. Meyvesi buruk olan tadı nedeniyle ancak iyice olgunlaştıktan sonra yenir. DEVAMI


YENİBAHAR

yenibahar

Halk arasında yenibahar olarak adlandırılan pimenta bitkisi,mersingiller familyasından baharat elde edilen bir bitkidir. Her tarafı kokuludur. Kokusu ve tadı tarçın, karanfil, karabiber ve hindistancevizine benzer. Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. Bitkinin olgunlaştıktan sonra kurutulup baharat olarak kullanılması için, bitkinin küçük ve kokulu meyveleri kullanılır. Meyveler yeşilken toplanır ve güneşte kurutulur, rengi kahverengiye döndüğünde kullanmaya hazırdır. Kokulu ve hafif acı bir baharattır. Yemeklere özel bir tat katar, özellikle köfte yapımında kullanılır. Turşulara çeşni katmak amacıyla da kullanılır.


YER ELMASI

Yumru halindeki kök sapları yenen, besin değeri patatese yakın bir bitkidir. Bileşikgillerdendir. Anayurdu Brezilya ve Şili’ dir. Avrupa’ya ancak XVII. yüzyılda getirilip yetiştirilmeye başlanmıştır. Ayçiçeğine benzeyen çiçekler açar, bitkinin boyu bazı cinslerde, bazı yerlerde çok uzar, iki metreye yaklaşır. En kötü toprakta bile yetişen bitki çok şiddetli soğuklara dayanır. Patatese benzeyen kök sapları zeytinyağı ile pişirilip yemek yapılır. Lezzetli ve besleyici bir sebzedir. DEVAMI


YER FISTIĞI

yer fıstığı

Yer fıstığı, baklagiller familyasından tohumlarında %45-60 oranında yağ, %20-30 oranında protein, %18 oranında karbonhidrat, vitaminler ve madensel maddeler içeren, özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir. Yer fıstığının 32 türü tespit edilmiştir; bunların bir kısmı tek yıllık, bir kısmı ise çok yıllıktır.


16 yorum

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?