Y Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi Y olan, Y harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? Y Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

y ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Yemen San’a
 Yeni Kaledonya Nouméa
 Yeni Zelanda Wellington
 Yeşil Burun Adaları Praia
 Yunanistan Atina

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

yeni zelanda

Kaynak: pixabay.com

Wellington

Wellington Yeni Zelanda’nın başkentidir. Aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi konumundadır.

Kuzey Adası’nın güney ucunda, Cook Boğazı’nın koylarında Port Nicholson kıyısındadır. Ülkenin endüstri ticaret, finans, kültür, ulaştırma merkezidir. Endüstri (et işleme, yün ipliği ve dokuma, oto montaj, basım-yayın, sigara, besin, kimya, metal eşya, yapı gereçleri) etkinlikleri, genelde “Büyük Wellington” sınırları içerisinde kalan yanıbaşındaki Petone ve Lower Hutt’ta toplanmıştır.

Başta Merkez Bankası, sigorta şirketleri, büyük dışalım-dışsatım şirketleri, hükümet daireleri, iş gücüne, endüstrinin yanı sıra büyük istihdam olanağı sağlar. Limanından, donmuş et, yün, mandra ürünleri, dış satımı gerçekleştirilir. Victoria Üniversitesi (1897), Alexander Turnbull Kitaplığı, Ulusal Sanat Galerisi, Dominyon Müzesi, Merkez Kitaplığı, önemli eğitim, kültür kurumlarıdır.

Dünyanın en büyük ve en ünlü ahşap yapısı sayılan Parlamento (1876), Ulusal Sanat Galerisi, Dominyon Müzesi, Victoria Üniversitesi, Belediye Binası, Hutt Kent Kitaplığı, ilgi çekici mimarlık eserleridir. Yeşil alanlar, parklar, plajlar, rekreasyon alanları, spor tesisleri, açısından son derece gelişmiş düzeydedir. Kuzey Adası’nın ikinci büyük kenti Auckland ile kara ve demiryolu, Güney Adası ile feribot bağlantısı vardır.

Advertisement

Noumea

Noumea

Noumea, Büyük Okyanus’ta, Fransız Denizaşırı Toprağı Yeni Kaledonya’nın başkenti. Büyük Okyanus’un ve Yeni Kaledonya Adası’nın güneybatısında yer alır.

Mercan kayalıklarıyla çevrili korunaklı bir limanı vardır, adanın en büyük yerleşim merkezidir. Malinezyalılar, Fransızlar, Polinezyalılar, Cavalılar, kent nüfusunu oluşturan etnik topluluklardır. Nikel filizi tasviyesi, başlıca endüstri dalıdır. Ekonomi temelde turizm etkinliklerine dayanır. Avustralya, Yeni Zelanda, çevre adalarla düzenli hava ve deniz yolu bağlantısı vardır.

Praia

Praia, Cape Verde ada ülkesinin başkentidir. Sotavento takımadalarındaki Santiago adasında yer almaktadır. Şehir, 2010 yılında 127.832 nüfusa sahiptir. Praia, Cape Verde’nin en büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin ticaret merkezidir. Praia adı Portekizce’de “plaj” anlamına gelir.

Praia’nın kahve, şeker kamışı ve tropikal meyveleri taşıyan bir limanı vardır. Praia ayrıca bir balıkçılık endüstrisine de sahiptir. Şehir, ülkenin iki uluslararası havaalanından birine ev sahipliği yapıyor. Yakınlarda tatil köyleri var.

Advertisement


Leave A Reply