Y Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0

Dünyadaki baş harfi Y olan, Y harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? Y Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

y ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 YemenSan’a
 Yeni KaledonyaNouméa
 Yeni ZelandaWellington
 Yeşil Burun AdalarıPraia
 YunanistanAtina

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Advertisement

Dünyanın Ucundaki Cennet : Yeni Zelanda

Wellington

Wellington Yeni Zelanda’nın başkentidir. Aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi konumundadır.

Kuzey Adası’nın güney ucunda, Cook Boğazı’nın koylarında Port Nicholson kıyısındadır. Ülkenin endüstri ticaret, finans, kültür, ulaştırma merkezidir. Endüstri (et işleme, yün ipliği ve dokuma, oto montaj, basım-yayın, sigara, besin, kimya, metal eşya, yapı gereçleri) etkinlikleri, genelde “Büyük Wellington” sınırları içerisinde kalan yanıbaşındaki Petone ve Lower Hutt’ta toplanmıştır.

Başta Merkez Bankası, sigorta şirketleri, büyük dışalım-dışsatım şirketleri, hükümet daireleri, iş gücüne, endüstrinin yanı sıra büyük istihdam olanağı sağlar. Limanından, donmuş et, yün, mandra ürünleri, dış satımı gerçekleştirilir. Victoria Üniversitesi (1897), Alexander Turnbull Kitaplığı, Ulusal Sanat Galerisi, Dominyon Müzesi, Merkez Kitaplığı, önemli eğitim, kültür kurumlarıdır.

Advertisement

Dünyanın en büyük ve en ünlü ahşap yapısı sayılan Parlamento (1876), Ulusal Sanat Galerisi, Dominyon Müzesi, Victoria Üniversitesi, Belediye Binası, Hutt Kent Kitaplığı, ilgi çekici mimarlık eserleridir. Yeşil alanlar, parklar, plajlar, rekreasyon alanları, spor tesisleri, açısından son derece gelişmiş düzeydedir. Kuzey Adası’nın ikinci büyük kenti Auckland ile kara ve demiryolu, Güney Adası ile feribot bağlantısı vardır.


Noumea

Noumea

Noumea, Büyük Okyanus’ta, Fransız Denizaşırı Toprağı Yeni Kaledonya’nın başkenti. Büyük Okyanus’un ve Yeni Kaledonya Adası’nın güneybatısında yer alır.

Mercan kayalıklarıyla çevrili korunaklı bir limanı vardır, adanın en büyük yerleşim merkezidir. Malinezyalılar, Fransızlar, Polinezyalılar, Cavalılar, kent nüfusunu oluşturan etnik topluluklardır. Nikel filizi tasviyesi, başlıca endüstri dalıdır. Ekonomi temelde turizm etkinliklerine dayanır. Avustralya, Yeni Zelanda, çevre adalarla düzenli hava ve deniz yolu bağlantısı vardır.


Leave A Reply