Yeşilay İle İlgili Yazılar – Alkol ve Alkolün Zararları Nelerdir?

0

Yeşilay’ın ilgilendiği konularda birisi olan alkol ve alkolizm ile ilgili olarak yazılmış alkolün zararlarını anlatan yazı / kompozisyon

Yeşilay Haftası

Advertisement

İçki sapasağlam insanları akli dengeden uzaklaştıran, şeytanın insanlara sunduğu, çoğu insanların da içmeyi büyüklük zannettikleri bir zehirdir.

İçkiyi müdafaa eden ve içen pek çok insan çıkabilir, bu dünyada.

Bunlar arasında serseri ruhlu insanlar olabildiği gibi, çevresinde iyi olarak bilinen kimseler de olabilir. Biz içkinin zararlarını bilen insanlar olarak her görüşümüzde ya nefret, ya tiksinti, ya da acıma duyarak bakarız onlara. Bazen de bizim kanımızdan, bizim soyumuzdan, bizim vatanımızdan insanların bu durumlara düşmesini üzüntüyle karşılarız. Peki biz biliriz de onlar bilmezler mi bu insanları zehirleyen meretin zararlarını?

Yeşilay Haftası

Advertisement

Bu sorunun cevabını verebilmek için sadece birkaç alkoliğin geçmişine göz atmak yeterde artar bile. Kimisinin terbiyesi temelden bozuk olur. Çocukluktan çıkıp bir insan olmak yolunda ilk adımı attığı sıralarda başlar içmeğe. Ondan sonra bozuk bir düzen tutturup gider. Hepimizin bildiği gibi bu tür çocukların büyük çoğunluğu geleceğin serseri adamlarını meydana getirir.

Kimisi, iyi bir mevkide, mutlu bir yaşantıya ulaştıktan sonra alkolik olmuştur. Bugün böyle insanların çoğu ilk olarak az miktarlarla başlarlar ve kısa zaman sonra içkisiz yapamaz hale gelirler ve bundan sonra gerçeği anlasalar bile kendilerini yavaş, yavaş zehirlemeye devam ederler.

Diyeceğim şudur ki, ne şekilde olursa olsun içki içmeye ilk başlayan insanlar, hiç şüphesiz, onu kafalarında zararlı, insan nesillerini yok edici bir zehir olarak kurmamışlardır. Onlar çeşitli girdaplara kapılmışlar, çeşitli düşünceler içinde içki içmeye alışmışlardır. Ama şüphesiz ki hiç biri içkinin zararlı olduğunu bile bile onu içmeye başlamamışlardır. Şuna eminiz ki, alkole tam olarak müdavim olduktan yani alkolik olduktan sonra çoğu içkinin zararlarını anlarlar.

Yeşilay Haftası

Bu anlama çeşitli şekillerde olur, kimi tam uçuruma yuvarlanırken kıl payı kurtulur. Kimisi acı gerçeği öğrendiği vakit düşüş başlamıştır, artık kendini kurtaramaz. Çünkü o çoktan uçurumun dibini boylamıştır.

Bütün bu sözler bize içkiyi müdafaa eden, savunan insanların olabileceğini, fakat içkinin onları hiç bir zaman müdafaa etmediği gibi, onları çok defa kötü durumlara düşürdüğünü göstermekte ve ispat etmektedir.

Advertisement
Link : Sigara ve Alkol İle İlgili Slogan Videosu


Leave A Reply