Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı Özellikleri

0
Advertisement

Dünyanın yıllık ortalama sıcaklık dağılışı nasıldır, haritası ve özellikleri nelerdir? Yıllık otalama sıcaklık dağılışının sonuçları.

Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılışı Özellikleri

Yıllık sıcaklık ortalaması bir yerin yıllık sıcaklık bilânçosunu verir. Ancak sıcaklığın yıl içindeki değişimini göstermez.


Dünya yıllık ortalama sıcaklık haritası incelendiğinde aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkar:

⇒ En yüksek sıcaklıklar Kuzey Yarımküre’de dönenceler çevresinde, karaların iç kısımlarında görülür. Nem oranının düşük olması bu durumun nedenidir.

⇒ Alçak enlemlerde karalar, yüksek enlemlerde denizler daha sıcaktır. Çünkü alçak enlemlerdeki karalar daha fazla enerji almakta, yüksek enlemlerde ise daha fazla enerji kaybetmektedir.

⇒ Genel olarak, Kuzey Yarımküre’nin sıcaklık ortalamaları Güney Yarımküre’den fazladır. Bu durum Kuzey Yarımküre’deki karaların oranının Güney Yarımküre’den daha fazla olmasıdır. Aynı nedenden ötürü termik ekvator daha çok Kuzey Yarımküre’den geçmektedir.

Termik ekvator, meridyenlerin en sıcak noktalarından geçen teorik bir eğridir. Meridyenlerin en sıcak noktalarının birleştirilmesiyle elde edilir ve Dünya’nın en sıcak yerlerinden geçtiği varsayılır.

Advertisement

Termik ekvator ortalama olarak 8° Yer Ekvatoru’nun kuzeyinden geçer. Bu durum kuzey yarımkürenin sıcaklık ortalamalarının daha yüksek olmasından kaynaklanır.

⇒ Güney Yarım Küre’de izoterm eğrileri daha düzgün uzanırken, Kuzey Yarım Küre’de daha fazla sapma gerçekleşir. Bu durum Güney Yarım Küre’de denizlerin çok daha fazla alan kaplamasından ileri gelir.


Leave A Reply