Zayıf Nabız Nedir? Belirtileri Tehlikesi ve Riskleri Nelerdir? Yapılması Gerekenler

0
Advertisement

Zayıf nabız nedir? Zayıf nabız ne zaman tehlikelidir, belirtileri nelerdir? Zayıf nabız durumunda yapılması gerekenler ve ilk yardım.

nabız

Kaynak: pixabay.com

Zayıf Nabız

Nabzınız kalbinizin attığı hızdır. Bileğiniz, boynunuz veya kasık gibi vücudunuzdaki farklı nabız noktalarında hissedilebilir.

Bir kişi ciddi şekilde yaralandığında veya hastalandığında, nabzını hissetmek zor olabilir. Nabızları yokken, bunu hiç hissedemezsiniz.

Zayıf bir nabız tıbbi acil durum olarak kabul edilir. Genellikle, bu belirti vücutta ciddi bir soruna işaret eder. Zayıf nabzı olan bir kişi genellikle hareket etmekte veya konuşmakta zorluk çeker. Birisi bu rahatsızlığa sahipse, hemen acil yardım alın.

Zayıf nabzı belirleme

Birinin bileğinde veya boynunda bir nabız noktasını kontrol ederek zayıf veya düşük bir nabzı tanımlayabilirsiniz. Nabzı doğru kontrol etmek önemlidir. Aksi takdirde, yanlışlıkla zayıf bir nabız bildirebilirsiniz. Her bir atış noktasını kontrol etmek için şu talimatları izleyin:

 • Bilek: İşaret parmağınızı ve orta parmaklarınızı bileğinizin altına, başparmağınızın tabanının altına yerleştirin. Sıkıca bastırdığınızdan emin olun.
 • Boyun: İşaret parmağınızı ve orta parmaklarınızı Adem elmasının yanına, yumuşak içi boş alana yerleştirin. Sıkıca bastırdığınızdan emin olun.

Birinde zayıf bir nabız tespit ederseniz, hemen acili arayın.

Advertisement

Nabızlarını bulduktan sonra, atımları bir dakika boyunca sayın. Veya atımları 30 saniye boyunca sayın ve ikiyle çarpın. Bu size dakikadaki vuruşlarını verecektir. Yetişkinler için normal dinlenme kalp atış hızı dakikada 60 ila 100 atımdır.

Ayrıca nabzın düzenliliğini de değerlendirmelisiniz. Düzensiz bir nabız anormal kabul edilirken, düzenli bir nabız, yani kalbinizin tutarlı bir tempoda attığı anlamına gelir.

Bazı insanlar normalde zayıf nabız gösterebilir. Bu durumda, ekipman nabzını düzgün bir şekilde ölçmek için kullanılabilir. Bir ekipman tipi bir nabız oksimetresidir. Bu, vücutlarındaki oksijen seviyelerini ölçmek için birinin parmak ucuna yerleştirilen küçük bir monitördür.

İlgili Semptomlar

Diğer semptomlar zayıf bir nabızla birlikte mevcut olabilir. Bu belirtiler şunları içerir:

 • düşük kan basıncı
 • baş dönmesi
 • bayılma
 • hızlı veya düzensiz kalp atış hızı
 • sığ nefes alma
 • terli cilt
 • solgunluk veya soluk cilt
 • soğuk eller veya ayaklar
 • göğüs ağrısı
 • kollarda ve bacaklarda ağrı

Zayıf nabız neden olur?

Zayıf bir nabzın en yaygın nedenleri kalp durması ve şoktur. Kalp durması, birinin kalbi atmayı bıraktığında gerçekleşir. Kan akışı hayati organlara indirgendiğinde şok meydana gelir. Bu zayıf bir nabız, hızlı kalp atışı, sığ nefes alma ve bilinç kaybına neden olur. Şok, dehidrasyon, enfeksiyon, şiddetli alerji atağından kalp krizine kadar herhangi bir şeyden kaynaklanabilir.

Zayıf bir nabız nasıl tedavi edilir?

Acil Bakım

Birinin zayıf nabzı varsa ve etkili bir kalp atışı yoksa, kardiyopulmoner resüsitasyon (kalp masajı) yapmalısınız. Başlamadan önce, kişinin bilinçli mi yoksa bilinçsiz mi olduğunu belirleyin. Emin değilseniz, omuzlarına veya göğsüne dokunun ve yüksek sesle, “İyi misiniz?” Diye sorun.

Advertisement

Yanıt yoksa bir telefonla 112 acil yardımı arayın.

kalp krizi

Kaynak: pixabay.com

Göğüs kompresyonu (kalp masajı) yapmak için:

Kişiyi sağlam bir yüzeye koyun. Omurilik yaralanmaları veya kafa yaralanmaları gibi görünüyorsa onları hareket ettirmeyin.

 • Kişinin göğsünün yanında diz çökün.
 • Ellerinizden birini göğsünün ortasına yerleştirin ve diğer elinizi ilkinin üstüne yerleştirin.
 • Omuzlarınıza yaslanın ve en az 5 santim aşağı iterek kişinin göğsüne baskı uygulayın. Ellerinizin kişinin göğsünün ortasına yerleştirildiğinden emin olun.
 • Ardından basıncı boşaltın. Bu kompresyonları, kişi yaşam belirtileri gösterene veya sağlık görevlileri gelene kadar dakikada 100 oranında yapmaya devam edin.
Takip bakımı

Hastanede, doktoru kişinin nabzını ölçmek için nabız izleme ekipmanı kullanacaktır. Etkili bir kalp atışı yoksa veya kişi nefes almıyorsa, acil durum personeli hayati belirtilerini geri yüklemek için uygun bakımı uygulayacaktır. Sebep bulunduğunda, doktorları gerekli ilaçları reçete edecektir. Veya alerjik reaksiyonlara neden olan yiyecekler gibi kaçınılması gereken şeylerin bir listesini verebilirler.

Gerekirse, kişi birincil bakım doktorunu takip edecektir.

Gelecekteki sağlık komplikasyonları nelerdir?

Bir kişiye kalp masajı yapıldıysa çürük veya kırık kaburgalar olabilir. Nefesleri veya kalp atışı önemli bir süre durursa, organ hasarı olabilir. Organ hasarı, oksijen eksikliğinden kaynaklanan doku ölümlerinden kaynaklanabilir.

Etkili kalp atışları yoksa ve nabızları yeterince hızlı bir şekilde geri yüklenmediyse daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • tipik olarak kalp durmasından sonra beyine kan ve oksijen eksikliğinden kaynaklanan koma
 • hayati organlara yetersiz kan basıncının neden olduğu şok
 • kalp kasına dolaşım ve oksijen eksikliğinden kaynaklanan ölüm

Özetle;

Zayıf bir nabız ciddi bir sorun olabilir. Birinin zayıf bir nabzı varsa ve hareket etmek veya konuşmak için mücadele ediyorsa 112’yi arayın. Hızla tedavi görmek, herhangi bir komplikasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.


Leave A Reply