1 Nisan Tarihçesi – 1 Nisan Şaka Gününün Kökeni Nedir? Rivayetler

0
Advertisement

1 Nisan şaka gününün tarihçesi hakkında bilgiler. 1 Nisan şaka günü ile ilgili tarihi rivayetler hakkında bilgi verilen yazımız.

1 Nisan Şakasının Kökeni Nedir?

1 Nisan Tarihçesi

1 Nisan Tarihi İle İlgili İlk Rivayet

Bu konuda ki ilk rivayet 16. yüzyıl ortalarına kadar uzanmaktadır. Fransa Kralı 9. Charles yılın ilk gününü 1 Ocak olarak değiştirir. Ancak önceleri 1 Nisan olarak kabul edilen yeni yılın başlangıcının bu şekilde değiştiği haberi Avrupa içlerine o zamanın şartları ile yavaş yayılır. Bunu durumdan hoşnut olmayanların 1 Nisan gününde yeni yılın başlangıcını kutlamaya devam etmeleri üzerine bu kişiler ile alay edilmeye başlandı.

Protestolara katılmayanlarda bu kişilerle alay etmeye başladılar ve 1 Nisan’da olmayan partilere çağırmalar, olmayan şenliklere davet etmeler v.b. bir çok olay yaşanmaya başladı. Hatta bu kişileri Nisan Kaçıkları / Nisan Balıkları olarak da nitelendirdiler. 1 Nisan günü gerçek olmayan haberler üretmek ve ya olmayacak hediyeler vermek rivayete göre bu olaydan kaynaklanmaktadır.

1 Nisan Tarihi İle İlgili İkinci Rivayet

Bu konuda ki ikinci ve en korkunç rivayet ise 15. yüzyılın sonlarında geçer. Pek inanılırlığı olmasa da sonuçta adı üstünde bir rivayettir bu anlatacaklarımız… Haçlı ordusu Endülüslerin elinde bulunan son kaleyi kuşatır ancak bir türlü kaleyi ele geçirmeyi başaramaz. Bunun üzerine ordu komutanı kalenin önüne bir elinde Kur’an diğer elinde İncil ile gider. Kaledekiler eğer teslim olurlarsa ellerinde bulunan kutsal kitaplar üzerine yemin ederek canlarına dokunmayacağına dair söz verir.

Advertisement

Bu şekilde kale teslim olmayı kabul eder. Bu olay 31 Mart gecesi gerçekleşir ancak ertesi gün olan 1 Nisan’da Haçlı komutanı tüm Müslümanların katli emrini verir. Bunun üzerine Endülüsler bize söz vermiştin dediklerine Haçlı komutanı “Benim sözüm dün içindi bugün için sözüm yoktur” yanıtını verir ve bir katliam yaşanır.Bu sebeple 1 Nisan günü “Hile Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu rivayete inanmak istemem ama düşündüğüm zaman evet doğru olabilir demekten de kendimi alamıyorum.


Leave A Reply