10 Kasım Atatürk Haftası İle İlgili Kısa Yazı (Törenlerde Kullanabilirsiniz)

0
Advertisement

10 Kasım Atatürk Haftası ile ilgili kısa, törenlerde de kullanabileceğiniz güzel bir yazı. 10 Kasım Atatürk Haftası için kısa ve güzel bir yazı.

10 Kasım resimleri

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, tam olarak 10 Kasım 1938 günü saat Dokuzu Beş geçe hayata veda etmiştir. Atatürk’ün ölümünden sonra Atatürk’ün ölüm tarihi olan 10 Kasım Atatürk’ü Anma çerçevesinde Atatürk Haftası olarak belirlenmiştir. Atatürk Haftası boyunca Atatürk’ün felsefesi, devrimleri ve yaptıklarından sürekli olarak bahsedilir. Bir yas gününden ziyade Atatürk‘ü anlamaya ve Atatürk’ün eşsiz zekası sayesinde güttüğü politikaların tabana yayılması için çalışılmaktadır.

Atatürk Haftası boyunca Atatürk ve özellikle 10 Kasım günü için şiirler okunmakta, saygı duruşlarında bulunulmakta ve yüce Atamızı anmaktayız. Onu anmaktazn daha önemlisi olan anlamak yolunda da özellikle ilköğretim öğrencileri bu yönde yönlendirilmelidirler. Atatürk‘ün düşünceleri, devrimleri olmadan bu ülkenin mevcudiyetini sürdürmesi neredeyse imkansız gibidir.

Her 10 Kasım’da saat tam dokuzu beş geçe tüm yurtta hayat durur. Devlet dairelerinden (özellikle okullardan) bir “ti” sesi ile başlayan saygı duruşu, yayaların durması araçların ise kornaları ile desteklenmesi sebebi ile tüm yurdu Atatürk’e saygılarını sunabilmeleri için hareketsiz kalmaktadır.

Atatürk vefat ettikten yaklaşık olarak 15 yıl sonra ebedi istirahatgarı Anıtkabir’deki yerine nakledilmiştir.

Advertisement

Atatürk ve Anıtkabir


Yazı – 2

Mustafa Kemal ATATÜRK, 10 Kasım 1938’de ölmüştür. Bu nedenle 10 Kasım – 16 Kasım günleri ATATÜRK HAFTASI olarak düzenlenmiştir. Bu günlerde Atatürk geniş olarak tanıtılır. Çocukluğu, yetişmesi ve yurdumuza hizmetleri dile getirilir.

Kurtuluş ve Bağımsızlık Savaşında önderlik yapan Atatürk’ün yaptığı devrimler ile, uygarlıkça gelişmiş bir Türkiye özlemiyle yaptığı çalışmalar anlatılır.

10 Kasım Şiirleri

ATATÜRK’TEN ÖZDEYİŞLER

  • Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır.
  • Bilelim ki, ulusal gücünü bilmeyen uluslar, başka uluslara yem olurlar.
  • Türkler, tüm uygar ulusların dostlarıdır. Yurtlar değişiktir, ama uygarlık birdir ve ulusun ilerlemesi için de bu biricik uygarlığa katılması gerekir.
  • Ulusları kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir.
  • Emperyalizm yeryüzünden yok olacak ve yerine uluslar arasında hiçbir renk, din ve ırk farkı gözetmeyen yeni bir ahenk ve işbirliği çağı egemen olacaktır.


Leave A Reply