Alan Turing Kimdir? Bilgisayar Kod Kırma Dahisinin Hayatı ve Çalışmaları

0

Alan Turing Kimdir? Ünlü bilgisayar dahisi, kod kırıcı, yapay zeka üzerine ilk çalışmaları yapan Alan Turing’in hayatı, biyografisi, çalışmaları.

Alan Turing

Kaynak: commons.wikimedia.org

ALAN TURING 1912-1954

Bir İngiliz devlet memurunun oğlu olan Alan Turing çağdaş bilgisayarın kurucularından biri olarak kabul edilir. Araştırma çalışmaları yapay zeka ve bilgisayarların yapısı ilkelerinin temelini atmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Almanların Enigma şifrelenin çözülmesinde önemli rol oynamıştır. Savaştan sonra dünyanın ilk bilgisayarlarının yapımında çalıştı. Turing 1952’de o zaman İngiltere’de suç olan eşcinsel bir ilişki nedeniyle yargılandı. 1954’te siyanür içerek intihar etti.

İlk Yılları ve Eğitim

Alan Turing, 23 Haziran 1912’de Londra’da doğdu. Julius ve Ethel Turing’in oğluydu. Julius, kariyerinin çoğunda Hindistan’da çalışan bir memurdu, ancak o ve Ethel ile çocuklarını İngiltere’de büyütmek istediler. Yetenekli bir çocuk olan Alan’ın ailesi onu, on üç yaşına geldiğinde Dorset’teki prestijli bir yatılı okul olan Sherborne Okulu’na kaydetti. Ancak, okulun klasik eğitime verdiği önem Alan’ın matematik ve bilime olan doğal eğilimi ile örtüşmemiştir.

Sherborne’dan sonra Alan, King’s College, Cambridge’deki üniversiteye taşındı ve matematikçi olarak parlamaya başladı. Sadece 22 yaşındayken, normal sınırlar için çalışan çan eğrileri gibi olasılık yöntemlerinin başka tür problemlere uygulanabileceğini ima eden matematiksel bir teori olan merkezi limit teorisini kanıtlayan bir tez sundu. Ayrıca mantık, felsefe ve kriptanaliz üzerine çalıştı.

Sonraki birkaç yıl boyunca, matematiksel teori hakkında çok sayıda makale yayınladı ve daha sonra Turing makinesi olarak adlandırılan evrensel bir makine tasarladı.

Turing daha sonra doktorasını aldığı Princeton Üniversitesi’ne gitti.

Alan Turing

Enigma kodunu deşifre eden “Bombe” adlı elektro-mekanik cihaz – Kaynak: commons.wikimedia.org

Bletchley Park’ta Kod Kırma

II. Dünya Savaşı sırasında, Bletchley Park, İngiliz İstihbaratının seçkin kod kırma biriminin ana üssüydü. Turing, Hükümet Yasası ve Cypher Okulu’na katıldı ve Eylül 1939’da Almanya ile savaş başladığında, görev için Buckinghamshire’daki Bletchley Park’a bildirdi.

Turing’in Bletchley’e varmasından kısa bir süre önce, Polonyalı istihbarat ajanları İngilizlere Alman Enigma makinesi hakkında bilgi verdi. Polonyalı kriptanistler Bomba adlı bir kod kırma makinesi geliştirdiler, ancak Bomba 1940’ta Alman istihbarat prosedürleri değiştiğinden dolayı Bomba artık kodu kıramadığında için işe yaramadı.

Turing, diğer kod kırıcı Gordon Welchman ile birlikte işe koyuldu. Turing’in kırdığı kodlar daha sonra Müttefik kuvvetlere aktarıldı ve Turing’in Alman deniz istihbarat analizi, İngilizlerin gemi konvoylarını düşman U-botlarından uzak tutmasını sağladı.

Savaş sona ermeden Turing bir konuşma karıştırma cihazı icat etti. Ona Delilah adını verdi ve Müttefik birlikleri arasındaki mesajları çarpıtmak için kullanıldı, böylece Alman istihbarat ajanları bilgiyi yakalayamadı.

Çalışmalarının kapsamı 1970’lere kadar halka açık olmasa da, Turing kod kırma ve istihbarat dünyasına yaptığı katkılardan dolayı 1946’da İngiliz İmparatorluğu Düzeni görevlisi olarak atandı.

Alan Turing

Alan Turing – Sackville Park, Manchester – Kaynak: commons.wikimedia.org

Yapay zeka

Kodlama çalışmalarına ek olarak, Turing yapay zeka alanında bir öncü olarak kabul edilmektedir. Bilgisayarlara programcılarından bağımsız olarak düşünmeyi öğretebileceğine inanıyordu ve bir bilgisayarın gerçekten zeki olup olmadığını belirlemek için Turing Testini tasarladı.

Test, sorgulayıcının hangi cevapların bilgisayardan ve hangilerinin bir insandan geldiğini çözüp çözemeyeceğini değerlendirmek için tasarlanmıştır; sorgulayıcı farkı söyleyemezse, bilgisayar “akıllı” olarak kabul edilir.

Kişisel Yaşam ve Mahkumiyet

1952’de Turing, Arnold Murray adında 19 yaşındaki bir erkekle romantik bir ilişkiye başladı. Turing’in evindeki bir hırsızlıkla ilgili bir polis soruşturması sırasında, kendisi ve Murray’in cinsel ilişkide bulunduğunu itiraf etti. Eşcinsellik İngiltere’de bir suç olduğu için her iki adam da suçlandı ve “kaba ahlaksızlık” suçundan mahkum edildi.

Turing’e, hapis cezası veya libidoyu azaltmak için tasarlanmış “kimyasal tedavi” ile denetimli serbestlik seçeneği verildi. İkincisini seçti ve sonraki on iki ay boyunca kimyasal tedavi gördü.

Tedavi onu iktidarsız bıraktı ve meme dokusunun anormal bir gelişimi olan jinekomasti geliştirmesine neden oldu. Buna ek olarak, güvenlik izni İngiliz hükümeti tarafından iptal edildi ve artık istihbarat alanında çalışmasına izin verilmedi.

Ölüm ve Ölüm Sonrası Af

Haziran 1954’te Turing’in temizlikçisi onu ölü buldu. Ölüm sonrası inceleme, siyanür zehirlenmesinden öldüğünü belirledi ve soruşturma, ölümünü intihar olarak kaydetti. Yakınlarda yarım yenmiş bir elma bulundu. Elma siyanür için test edilmedi, ancak Turing tarafından kullanılan en olası yöntem olduğu belirlendi.

2009 yılında, bir İngiliz bilgisayar programcısı, hükümetten ölümünden sonra Turing’i affetmesini isteyen bir dilekçe verdi. Birkaç yıl ve sayısız dilekçeden sonra, Aralık 2013’te Kraliçe II. Elizabeth tarafından affedildi.

2015 yılında Bonham’ın müzayede evi Turing’in 56 sayfalık veri içeren defterlerinden birini 1.025.000 $ karşılığında sattı.

Eylül 2016’da, İngiliz hükümeti Turing’in affını, geçmişte ahlaksızlık yasaları uyarınca hüküm giymiş binlerce kişiyi temize çıkarmak için genişletti. Süreç gayri resmi olarak Alan Turing Yasası olarak bilinir.


Leave A Reply