Albüminoit (Albüminoid) Nedir?

1

Albüminoit ne demek? Albüminoitlerin yapısı, Albüminoit ile ilgili bilgi.

Hayvan organizmasının daha ziyade mekanik görevi olan kısımlarında bulunan protein maddelerine «albüminoit» (veya albümoit) denir. Bunların esas görevleri vücudun çeşitli organlarına gerekli olan sağlamlık ve sertliği vermektir.

Albüminoitler kemik ye kıkırdak dokularını meydana getirirler, bunlara lazım olan sertliği verirler. Sinirler, epiderm, boynuz, saç ve tüyler de bu maddeden meydana gelmiştir. Albüminoitler hücrenin esas maddesini teşkil etmez, sadece hücrelere yataklık ederler; suda, tuz eriyiklerinde, serum ve lenf gibi maddelerde erimezler. En önemlileri şunlardır:

  • Kollagen (veya tutkal maddesi): Adi katılgan dokunun, sinir, kıkırdak ve kemiklerin ana maddesini meydana getirir. Sıcak suda yavaş yavaş eriyerek tutkal olur.
  • Keratin (veya boynuz maddesi): Boynuz, saç, tırnak, tüy ve sertleşmiş epidermde, hatta yumurta kabuklarının organik kısmında bulunan ana maddedir. Bunların çoğuna sindirim fermentleri etki yapmaz. Bu bakımdan tırnak, saç vs. midede gayet zor erir.
  • Serisin ve fibroin: İpekböceği kozasının ipliğindeki ana maddelerdir. Serisin kozanın yapışkan maddesidir, kozalar sıcak suya atılınca serisin erir, geriye fibroin kalır.
  • Spongin: Süngerde bulunur.
  • Gorgonin : Mercanda bulunur.

1 Yorum

Leave A Reply