Albuquerque Nerededir?

0
Advertisement

Amerika’da bulunan Albuquerque hakkında kısa bilgi. Balon festivali ile meşhur olan Albuquerque kenti ile ilgili bilgiler.

albuquerque

Albuquerque, Amerika Birleşik Devletleri’nde, New Mexico Eyaleti’nde kent, Bernaillo Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Eyaletin orta batısında, Rio Grande Irmağı kıyısında, Santa Fe’nin 89 km güneybatısındadır. New Mexico’nun en büyük kenti, önemli bir endüstri (elektronik ve bilimsel aygıtlar, takım tezgâhları, demiryolu fabrikaları, dokuma, besin), ticaret (kereste, canlı hayvan, tarımsal ürünler), kültür (New Mexico Üniversitesi, 1889; Albuquerque Üniversitesi, 1940), turizm, sağlık (çok sayıda sanatoryum, özel klinik merkezidir. ABD Hava Kuvvetleri’nin önemli üslerinden biri olan Kirtland Hava Üssü buradadır.

Albuquerque Tarihi : 17. yüzyılda yöreyi ele geçiren İspanyollar, 1680’de Kızılderililer tarafından bu topraklardan çıkarıldı. 1706′ da kurulan eski kasaba, İspanyol ve Meksika yönetimleri sırasında askeri kale olarak kullanıldı. ABD-Meksika Savaşı’ndan (1846-1870) soma Savunma Bakanlığı’na bağlı ileri karakol işlevi gördü. Yeni kasaba 1880’de yerleşime açıldı. Demiryolunun ulaşmasıyla hızlı bir gelişme içine girdi. 1890’da kent konumu kazandı.

Albuquerque Balon Festivalinden Görüntüler

Albuquerque Balon Festivali

Advertisement

Albuquerque Balon Festivali

Albuquerque Balon Festivali

Albuquerque Balon Festivali


Leave A Reply