Pelikan Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Yaşam Alanları Beslenme Üremesi

0
Advertisement

Pelikan nasıl bir hayvandır? Pelikan kuşunun özellikleri, yaşam koşulları, üremesi, beslenmesi, hakkında ilginç gerçekler.

pelikan

Kaynak: pixabay.com

Pelikan; (Lat. Pelecanus)

Leyleksiler takımınının Pelikangiller familyasından, bir kuştur. Büyük ve geniş tatlısularla okyanusların kıyılarında sürüler halinde yaşar. Altçenelerinden sarkan ve yiyecek depolamaya yarayan ve genişleyebilen kesesiyle ünlü, iri yapılı, uzunluğu 1-1.5 m, kanat açıklığı 2 metre kadar olan bir kuştur.

Tüyleri beyaz, kanatları siyah ve beyazla karışık gri renklidir. Gagası düz, uzun ve çok büyüktür. Alt gagasını avını yakalamak için kullanır. Üst gaga ise kapak görevini yapar. Bacakları kısa, ince, uzun ve güçlüdür. Dört parmaklı olan ayaklarının arasında perde vardır. Hareketleri ağır olmakla birlikte iyi uçucu ve yüzücüdür. Başlıca besini balık olmakla birlikte, kurbağa, semender vb hayvanlarla da beslenir. Yuvasını yerde, genellikle de kamışlar arasında yapar. Yumurtlama döneminde dişi iki yumurta yumurtlar. Yavrular gri renklidir. Yumurtadan tüysüz olarak çıkarlar. Uzun süre analarının verdiği yarı sindirilmiş besinlerle beslenir. Pelikanın sıcak ve ılıman bölgelerde yaşayan sekiz türü vardır. Beyaz pelikan, tepeli pelikan, Amerika beyaz pelikanı, kahverengi pelikan, esmer pelikan, Avustralya pelikanı.

pelikan

Kaynak: pixabay.com

Pelikanlar Hakkında Gerçekler

 • Pelikan, tüm kuşların en büyük faturasına sahiptir. 18 inç uzunluğa ulaşabilir. Tasarının altında, pelikanların 3 galon su tutabilen boğaz kesesi var.
 • Kese esas olarak beslenme için kullanılır, ancak aynı zamanda bir soğutma “cihazı” olarak da kullanılabilir. Sıcak günlerde, pelikan soğuması için kesesini sallayacak.
 • Pelikan, iri gövdesi, perdeli ayaklı kısa bacakları ve 10 fitlik kanat açıklığıyla kolayca tanınır.
 • Pelikanlar ağır kuşlardır, ancak kemiklerindeki hava keseleri sayesinde kaldırma kuvveti sorun değildir. Ilık rüzgar akımlarını kullanarak 10.000 fit yüksekliğe kadar uçabilirler.
 • Perdeli ayaklar yüzme ve dalış için kullanılır. Pelikanlar, potansiyel avını gökyüzünden belirleyecek ve ona doğru büyük bir isabetle hızlanarak yakalayacak.
 • Pelikanlar çoğunlukla balık yerler. Bunun dışında kaplumbağa, kabuklular ve kurbağa yavrularını da yiyebilirler. Çok aç pelikanlar martılara bile saldırıp onları yerler.
 • Pelikanlar genellikle birlikte avlanırlar. Balığı, gagalarıyla kolayca alabilecekleri sığ suya doğru zorlamak için kanatlarıyla suyun yüzeyine sıçrarlar.
 • Pelikanlar balıkla birlikte bol miktarda su alacaklardır. Balıkları yutmadan önce, pelikanlar fazla suyu almak için ileri doğru hareket eder. Pelikanlar günde 4 kilo balık yiyebilirler.
 • Pelikanlar çok sosyal kuşlardır. Yüzlerce kuştan oluşan büyük kolonilerde yaşarlar.
 • Bazı pelikan türleri tüm yıl boyunca çiftleşebilirken, diğerleri mevsimsel olarak çiftleşebilir.
 • Erkekler, çiftleşme mevsiminde dişileri çekmek için farklı taktikler kullanırlar. Bazı erkeklerin renkli tüyleri varken, diğerlerinin kur sırasında kesenin, boynun ve gaganın rengini parlak renklere çevirme yeteneği vardır.
 • Genellikle suya yakın ağaçlarda bulunan yuvaların yapımından hem erkekler hem de dişiler sorumludur. Yuvalar tüyler, yapraklar ve sopalarla yapılır.
 • Dişiler 1 ila 3 yumurta bırakır. Kuluçka süresi 28 ila 36 gün sürer. Genç pelikanlar, ebeveynlerinin gagalarından yiyecekleri alıp yer.
 • Pelikan, vahşi doğada 10 ila 30 yıl yaşayabilir.

Pelikangiller, (Lat. Pelecanidae)

Omurgalı hayvanlardan, Kuşlar sınıfının Leyleksiler takımının Kürekayaklılar alttakımına giren bir familyasıdır. İri yapılı kuşları içeren bu familyadaki bazı türlerin kanat açıklığı 3 m’ye ulaşır. Derileriyle kemikleri arasında hava keseleri bulunduğu için oldukça hafiftirler. Gagaları uzun ve büyük, alt gagalarında avlarını yakalamaya ve depolamaya yarayan ve genişleyebilen bir kese vardır. Dilleri çok kısadır. Dünyanın ılıman bölgelerindeki tatlısularla okyanus kıyılarında yaşarlar.


Leave A Reply