Allan Pinkerton Kimdir?

0

Allan Pinkerton kimdir? Amerikalı özel dedektiflik bürosu açmış meşhur dedektif Allan Pinkerton hayatı hakkında bilgi.

Allan Pinkerton Kimdir?

Allan Pinkerton, (d. 25 Ağustos 1819, Glasgow, İskoçya – ö. 1 Temmuz 1884, Chicago, ABD), ABD’de ünlü bir özel dedektiflik bürosu kuran dedektif.
Allan Pinkerton
Babası komiser yardımcısıydı. Bir fıçıcının yanına çırak girdi. 1842’de ABD’ye göç ederek Chicago’ya yerleşti. Ertesi yıl yakındaki Kane ilinin Dundee kentine taşınarak bir fıçıcı dükkanı açtı. Bir gün ıssız bir adada ağaç keserken bir kalpazan çetesini ortaya çıkardı ve yakalattı. Bu ve benzeri başarılarından sonra 1846’da Kane, ardından da Cook ilinin şerif yardımcılığına getirildi.

1850’de Chicago polis örgütünden ayrılarak demiryolu soygunlarını araştıran özel Pinkerton Ulusal Dedektiflik Bürosu’nu açtı. Kısa zamanda çok tanındı. Başarıları arasında 1866’da 700 bin dolarlık Adams Express Company soygununun elebaşlarının yakalanması ve Şubat 1861’de Baltimore’da yeni Başkan Lincoln’a karşı bir suikast planının ortaya çıkarılması vardır. İç Savaş sırasında Birlik için E. J. Ailen adıyla çalışan Pinkerton, 1861’de Güney eyaletlerinden askeri bilgi almak amacıyla kurulan bir örgütü yönetti.

İç Savaş’tan sonra yeniden kendi dedektiflik bürosunun başına geçti. 1877 grevlerinde işçi sendikalarına karşı katı tutumu yüzünden Pinkerton Bürosu işçi çevrelerinin sert eleştirilerine uğradıysa da, Pinkerton sendikalarla mücadele ederek işçilere yardım ettiğini öne sürdü. The Molly Maguires and the Detectives (1877), Lincoln’ın 1861 Washington yolculuğunu anlattığı The Spy of the Rebellion (1883; Ayaklanma Casusu) ve Thirty Years a Detective (1884; Otuz Yıllık Dedektif) gibi kitaplar yayımladı.


Leave A Reply