Amerika Kıtasına İsmini Vermiş İtalyan Denizci : Amerigo Vespucci Kimdir?

19

Amerigo Vespucci Kimdir? Amerigo Vespucci Hayatı, biyografisi, Amerigo Vespucci hakkında bilgi. Amerika kıtasına ismi nasıl verilmiştir?

Amerigo Vespucci

Advertisement

AMERİGO VESPUCCİ (1451-1512)

Amerika kıtasına adı verilen İtalyan denizcisidir. Floransa’da doğdu. Bir rahip olan amcası tarafından yetiştirildi. Amerigo astronomiye karşı büyük bir ilgi duyuyor, çalışmalarını hep bu ilim üzerine yöneltiyordu. Ancak hayata ticaretle atıldı, 1492’de İspanya’ya gitti. 0rada bir müddet tücarlık etti.

1495’te denizaşırı uzun seyahatler yapan bir firma ile temasa geçti ve kendisi de bu seyahatlere katıldı. Vespucci’nin 1499’da Aionso de Ojeda’nın yaptığı batı seferine katıldığı bilinmektedir. Ancak, Amerika’ya yaklaştıkları zaman Ojeda’dan ayrılmış, kendisi tek başına Amazon nehri ağzını keşfederek bu bölgede aylarca kalmıştır.

İspanya adına yaptığı bu seyahatten 1500 yılında dönen Vespucci 1501’de Portekizlilerin hizmetine girerek Güney Amerika kıyılarını keşfetmek üzere yeni bir keşif seyahatine çıktı. Kıyı boyunca binlerce kilometre seyahat etti. Vespucci’nin önemi, keşiflerinden çok ilmi çalışmalarındadır. İyi bir astronom olan denizci, aşağı yukarı tam meridyen derecelerini tespit etmişti. Aynı zamanda Ekvator üzerinde dünyanın çemberini de hesaplamıştır. Onun verdiği ölçü gerçek ölçüden ancak 80 km. kadar kısa gelmektedir.

Amerigo Vespucci, Güney Amerika’yı Kristof Kolomb‘un zannettiği gibi Asya’nın bir kısmı olarak değil, yeni bir kıta olarak kabul etmişti.

Advertisement

1507 Alman profesörü Waldseemüller «Cosmographiae Introductio» adlı eserinde: «Dünyanın dördüncü bir kısmı Amerigo Vespucci tarafından keşfedilmiş bulunuyor, o halde buraya kaşifi Amerigo’dan ötürü «America» denmesine kimsenin itiraz edeceğini sanmam» diyordu. Waldseemüller‘in bu teklifi yeni kıtanın adının Amerika olmasını sağladı.

1502’de İspanya’ya dönen Amerigo Vespucci 1508 den ölünceye kadar İspanya baş kaptanı olarak kaldı.


19 yorum

Leave A Reply