Amilaz Testi Nedir? Kanda Amilaz Yüksekliği Nedenleri, Sonuçların Yorumu

0
Advertisement

Amilaz testi nedir ve ne amaçla yapılır? Amilaz testi sonuçları neyi gösterir, yüksekliği ve düşüklüğü nedenleri nelerdir?

Amilaz Testi Nedir? Kanda Amilaz Yüksekliği Nedenleri

Amilaz Testi Nedir?

Amilaz testi, kanınızdaki veya idrarınızdaki amilaz miktarını ölçer. Amilaz, yiyeceği sindirmenize yardımcı olan bir enzim veya özel bir proteindir. Amilazınızın çoğu pankreas ve tükürük bezlerinde yapılır. Kanınız ve idrarınızdaki az miktarda amilaz normaldir. Daha büyük veya daha küçük bir miktar, pankreas, enfeksiyon, alkolizm veya başka bir tıbbi rahatsızlığınız olduğu anlamına gelebilir.

Amilaz Testi Neden Yapılır?

Pankreas iltihabı, pankreasınızla ilgili bir sorunu teşhis etmek veya izlemek için bir amilaz kan testi kullanılır. Bir amilaz kan testi ile birlikte veya sonrasında bir amilaz idrar testi istenebilir. İdrar amilaz sonuçları, pankreas ve tükürük bezi hastalıklarının teşhisine yardımcı olabilir. Pankreas veya diğer rahatsızlıklar için tedavi gören insanlarda amilaz seviyelerinin izlenmesine yardımcı olmak için bir veya iki tür test kullanılabilir.

kan testi

Kaynak: pixabay.com

Pankreas bozukluğu semptomlarınız varsa, doktorunuz bir amilaz kanı ve / veya idrar testi isteyebilir. Bu semptomlar şunları içerir:

Mide bulantısı ve kusma
Şiddetli karın ağrısı
İştah kaybı
Ateş

Doktorunuz ayrıca aşağıdakiler gibi mevcut bir durumu izlemek için bir amilaz testi isteyebilir:

Advertisement

Pankreatit
Gebelik
Yeme bozukluğu

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız kanınızda veya idrarınızda anormal düzeyde amilaz gösteriyorsa, pankreasta veya başka bir tıbbi rahatsızlığınız olduğu anlamına gelebilir.

Yüksek düzeyde amilaz şunları gösterebilir:

Akut pankreatit, pankreasın ani ve şiddetli iltihabı. Derhal tedavi edildiğinde, genellikle birkaç gün içinde iyileşir.
Pankreasta tıkanma
Pankreas kanseri

Düşük seviyelerde amilaz şunları gösterebilir:

Kronik pankreatit, zamanla daha da kötüleşen ve kalıcı hasara yol açabilecek pankreas iltihabıdır. Kronik pankreatit en çok ağır alkol kullanımından kaynaklanır.
Karaciğer hastalığı
Kistik fibroz

Doktorunuza, aldığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçları bildirdiğinizden emin olun, çünkü sonuçlarınızı etkileyebilir. Sonuçlarınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla görüşün.

Bir amilaz testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

Doktorunuz pankreatit olduğundan şüpheleniyorsa, amilaz kan testi ile birlikte bir lipaz kan testi isteyebilir. Lipaz, pankreas tarafından üretilen başka bir enzimdir. Lipaz testlerinin, özellikle fazla alkol kullanımı ile ilgili pankreatitte, pankreatit tespitinde daha doğru olduğu düşünülmektedir.

Advertisement


Leave A Reply