Angina Pektoris Nedir?

0
Advertisement

Angina Pektoris nedir? Angina Pektoris hastalığı ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Birdenbire, göğsün orta yerinde kalp bölgesinde başlayan, özellikle sol kola yayılan ağrıyla kendini belli eden bir hastalıktır. Sonradan arkaya, kürek kemiklerine doğru ilerler. Daha çok çalışırken, yürürken başlar. Biraz dinlenmekle geçerse de sonradan tekrarlar. Tok karnına rüzgarlı yerlerde yürümek, fazla heyecanlanmak ağrının başlamasına sebep olur.

Daha çok 40-60 arasındaki orta yaşlı erkeklerde rastlanır, gençlerde ve kadınlarda ender görülür. Bu nöbetlerin sebebi kalbe gelen kanın ve bu kanın getirdiği oksijenin, çalışma dolayısı ile işi artan kalp kaslarına yetmeyişidir.

Kanın az gelişi de kan getiren damarların daralması ile olur. Geceleyin uyurken gelen angina nöbetleri de vardır. Bu çeşidine «dinlenme angina pektorisi» de denir.

Angina pektoris yavaş yavaş ilerliyen bîr hastalıktır. Arada kısa ve ya uzun, hatta yıllarca süren geçici iyileşme devreleri de olabilir. Damarların yavaş yavaş sıkışmaları dolayısı ile kalp adalelerinin bozulması çok kere hastalığın son safhasını teşkil edebilir.

Angina pektoris tedavisinde damarları açarak kalbin işini kolaylaştıran ilaçlar kullanılır. Böylece, kan basıncı da azalmış olur. Bu ilaçlar koklandıktan ve ya ağızda çiğnendikten bir iki dakika sonra etki gösterirler.

Advertisement

Leave A Reply