Ariege Nerededir?

0

Ariege nerededir? Fransa’da bir il olan Ariege ile ilgili olarak genel ve coğrafi bilgilerin bulunduğu sayfamız.

Ariege Nerededir?

Ariege, Fransa’nın güneyindeki Midi-Pyrenees planlama bölgesinde (region de programme) il (departement). Andorra ve ispanya ile komşudur. 4.890 kilometrekarelik arazisi Pireneler’in en geniş ve en yüksek kesimlerini, başta Montcalm (3.080 metre) olmak üzere yüksekliği 2.700 m’yi aşan doruklarla 1.800 m’nin üzerinde geçitleri kapsar. Bu geçitler yılın büyük bölümünde kar nedeniyle kapalıdır.

Advertisement
Ariege - Fransa

Ariege kentinde bir şato kalıntısı

Ariege Irmağının kestiği en dıştaki sırt olan Plantaurel Dağı, dik bir biçimde Akitanya düzlüklerine iner. Dıştaki kireçtaşından oluşmuş dağ sıralarında güzel manzaralı boğazlar, ırmak tünelleri ve mağaralar vardır. Foix Kontluğu, Ariege’den dağlara geçişi ve Puymorens Geçidini denetleyen konumuyla 11. yüzyıldan Fransız Devrimi’ ne değin bölgede önemini korumuştur. Bu eski kontluk bugün Gaskonya ve Langue-doc’un bazı bölümlerini de içeren Ariege ilinin çekirdeğini oluşturur. İl büyük ölçüde Ariege Irmağının yukarı havzasından oluşmakla birlikte batıya doğru Garrone’un ana kolu olan Salat’ın havzasını da içine alacak biçimde yayılır.

Yüksek dağlarda başlıca ekonomik etkinlik çobanlıktır. Yaz otlaklarının Fransa yanındaki kullanımı azaldıkça, İspanyol çobanları bunlardan giderek daha çok yararlanmaktadır. Açılan geniş tarlalar ormanlık bölgeyi daraltmıştır. Alçak vadilerde mısır, fasulye, patates ve meyve yetiştirilir. Akitanya’nın alçak bölgelerine özgü olan karma buğday ve mısır ekimi ilin kuzeyindeki alçak topraklarda yapılır. Zengin demir içeren cevherler tüketilmiştir; kurşun ve çinko madenciliği ise sürmektedir. Tarascon’da alçıtaşı ve anhidrit, Luzenac’daysa talk madenciliği önemlidir. Hidroelektrik enerjinin ekonomik önemi giderek artmakta ve bu enerji Sabart’daki aluminyum arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

Gelişen turizm Axles-Thermes gibi bazı eski kaplıcaları yeniden canlandırmıştır. Les Mas-d’Azil ve Niaux’daki mağaralar Paleolitik Çağa ait arkeolojik kalıntılar bakımından zengindir.

Foix ilin yönetim merkezi, Pamiers ve Saint-Girons başlıca ilçelerdir (arrondissemeni). Pamiers il ile aynı sınırlara sahip olan piskoposluğun merkezidir. Temyiz mahkemesi ile eğitim merkezleri il sınırlarının dışında Toulouse’dadır. Nüfus (1990) 136.598.

Advertisement


Leave A Reply