Ateş Ne İşe Yarar? Ateşin Hayatımızda Kullanım Alanları ve Önemi Nedir?

1
Advertisement

Ateş nedir? Ateş ne iş görür? Ateşin dünyamızda ve hayatımızdaki yeri, kullanım alanları ve önemini anlatan yazı.

ateş

Kaynak: pixabay.com

Ateş Ne İşe Yarar?

Bu sabah kahvaltıda yiyip içtiğiniz şeylerin, üstüne reçel ve tereyağı sürülmüş bir dilim kızarmış ekmek, bir yumurta, bir bardak süt ve bir bardak su olduğunu farz edelim. Yediğiniz bu şeylerin önce evimize getirilmesi gerekir. İşte, ateş bu şeylerin evinize kadar getirilmesinde çok iş görmüştür. Onların bazıları, hiç olmazsa yolun bir kısmını kamyonda, yahut vapurda, yahut trende geçirmiştir. Bu kamyonlar, vapurlar, trenler ya kömür, ya benzin veya petrolle işler. Tatlınızın üstüne koyduğunuz şeker yapılırken şeker pancarının veya şeker kamışının suyu kaynatılır. Bu suyu kaynatmak işini gören ateştir.

Tatlının üstüne konan kaymak ve içilen süt pastörizedir. Süt veya kaymağı pastörize etmek demek size zarar verebilecek olan mikropları sütü ısıtmak suretiyle öldürmek demektir. Sütü ve kaymağı pastörize etmek için ateş kullanılır.

Kahvaltıda yenen şeylerden çoğunun hazırlanmasında bir çok büyük makineler kullanılmıştır. Tarlalarda buğday kesen makinedir. Harmanı döğen makinedir. Buğdayı ince demetler haline getiren makinedir. Buğdayı kesen ve onu ekmeğinizin yapıldığı un haline getiren makinedir. Şeker kamışını veya pancarlarını kesip ezen yine makinedir. Tereyağını makine yapar. İçtiğiniz suyu mutfağınızdaki borulara getiren de belki makinedir. Ateş, makinelerin yapılmasında iş görmüştür. Büyük makinelerin çoğu demir veya çelikten yapılır. Demiri içinde bulunduğu maden filizinden veya kayadan çıkarmak için ateş kullanılır.

Üstünde kahvaltınızı pişirdiğiniz ocak demir veya çelikten yapılmıştır. Üstü sırla örtülmüş ve süslenmiş olabilir. Ocağınızın çeşidi ne olursa olsun yapılmasında ateşin iş görmüş olduğundan emin olabilirsiniz.

Üretimde Ateş

Evlerdeki, sokaklardaki elektrikler, elektrik elde edilen bir fabrikadan gelir. Bu fabrikada sizin evinize gelen akımı meydana getiren büyük makineler vardır. Bu büyük makineler çok defa buharla işler. Buharla işleyen bu makinelerde kömür, petrol veya benzin yanar.

Advertisement

İçine yiyeceğinizi koyduğunuz tabağın, kullandığınız çatalın, bir çok kaşık ve bardakların yapılmasında hep ateşin yardımı olmuştur. Ateşin oturduğunuz sandalyenin, masanın yapılmasında da yardımı olmuştur. Sekizde çalıp size okula yollanmak zamanının geldiğini haber veren saatin yapılmasında bile ateşin yardımı olmuştur.

Size ateşin sadece bir kahvaltının hazırlanmasında gördüğü önemli işlerin bazılarını anlatmak bu kadar uzun sürdü. Ateşin size gördüğü işlerin hepsini anlatmak çok daha uzun yer tutacaktır.

İşte size ateşin önemi hakkında bir fikir verecek bir şey. Etrafınızda ateşle hiç bir ilgisi olmayan bir şey bulmaya çalışınız. Ateşle hiç bir ilişiği olmayan bitkiler yahut hayvanları görebilirsiniz. Fakat onlardan başka bir şey bulabiliyor musunuz? İnsanların ateş yakmasını bilmedikleri bir zamanda yaşamış olmanın eğlenceli olduğunu zanneder misiniz?


1 Yorum

Leave A Reply