Azak Denizi Nerededir?

0
Advertisement

Azak Denizi Nerededir? Azak denizinin haritası, yüzölçümü, konumu, derinliği, limanları, çıkarılan balıklar, özellikleri hakkında bilgi.

Azak Denizi Harita

Azak Denizi; Atlas Okyanusu’na bağlı denizlerden Karadeniz’in kuzeydoğu koludur. Yüzölçümü 37.600 \displaystyle k{{m}^{2}} uzunluğu 322 km, genişliği 135 km, ortalama derinliği 7-11 m dir. Kuzeyden Ukrayna, Rostov Yönetim Birimi, Krasnodar Toprağı, batıdan Kırım Yarımadası, doğu ve güneyden Rusya Federasyonu ile çevrilidir. Güneyde Kerç Boğazı ile Karadeniz’e bağlanan Azak, doğuda daralarak Don Irmağı’nm döküldüğü Taganrog Körfezi’ni oluşturur. Batı kesiminde, 113 km uzunluğunda bir yarımada olan Arabat Burnu, Azak’ı Kırım’ın kuzeydoğu kıyısı boyunca uzanan 2.590 \displaystyle k{{m}^{2}}‘lik tuzlu bir durgun su niteliğindeki Siva’dan (Putrid Denizi) ayırır. Oldukça sığ bir deniz olan (en derin noktası 15 m) Azak, sürekli Don ve Kuban ırmaklarınca beslendiğinden, suları hemen hemen tatlıdır. Kıyıları, aralık sonundan şubat sonuna kadar donar.

Balık açısından çok zengindir (hamsi, turna, levrek, karagöz, sazan, mersin, som, ringa), Jdanov, Rostov, Taganrog, Azak, Berdyansk, Kerç başlıca limanlardır. Genelde Kerç’ten çıkarılan demir filizini, Jdanov çelik fabrikalarına taşımak için kullanıla Kerçdanov bağlantısı en önemli deniz yoludur.


Leave A Reply