Aziz Billah Kimdir?

0
Advertisement

Aziz Billah kimdir? Fatımi devletinin en geniş sınırlarına ulaşmasını sağlayan sultanı ve aynı zamanda İslam halifesi hakkında bilgiler.

Aziz Billah Kimdir?

Aziz Billah, tam adı Aziz Billah Nizar Ebu Mansur (d. 10 Mayıs 955, Mehdiye, Tunus -ö. 14 Ekim 996, Bilbays, Mısır), Fatımi Devleti’ni en geniş sınırlarına ulaştıran halife.

Halife Muizz Li-Dinillah’ın oğludur. Muizz döneminde Suriye ve Hicaz’daki savaşlara katıldı. Ocak 975’te babasının yerine geçti ve Mısır’da tahta çıkan ilk Fatımi halifesi oldu. Karmatileri yenerek Mısır’dan çıkardı; 988’de Şam dolaylarındaki varlıklarına son verdi. Topraklarını Bizans İmparatorluğu ve Abbasiler aleyhine genişletmek için hükümdarlık döneminin büyük bir bölümünü Kuzey Suriye’de askeri ve siyasal girişimlerle geçirdi ve Fatımi Devleti’ni en geniş sınırlarına ulaştırdı. Bizanslılara karşı büyük bir sefere hazırlandığı sırada öldü.

Hıristiyan bir kadınla evli olan Aziz Billah, Yahudi dönmesi Yakub bin Killis’i vezir yapmış, Suriyeli Hıristiyanlardan da yöneticiler atamıştır. Bayındırlığa önem vererek Fustat’ı (eski Kahire) modernleştirmiştir. Aynca Fatımi ordusunda Türkleri paralı asker olarak kullanma uygulamasını başlatmıştır.


Leave A Reply