Bambundular Kimdir?

0

Bambundular kimdir? Angola’da yaşayan ikinci büyük etnik ve dilsel topluluk olan Bambundular ile ilgili olarak genel bilgiler.

Angola'dan insan manzaraları
Bambundular, Angola’da ikinci büyük etnik ve dilsel topluluk. Bantu dillerine bağlı Kimbundu dilini konuşan çeşitli halkları kapsar. Başkent Luanda’nın batısında, Dande ve Kuanza ırmakları arasındaki bölgede yaşarlar. Güneydeki Benguela Platosunda yaşayan daha kalabalık komşulan Ovimbundulardan farklıdırlar.

Advertisement

16. yüzyılda zayıf siyasal bağlara dayanan kabileler biçiminde örgütlenmiş olan Bambundular kuzeydeki Kongo Krallığı’nın baskısı karşısında Ndongo kabilesinin ngola’sı (yönetici) çevresinde birleştiler. Bu birlik Portekizlilerin 16. yüzyıl sonlarından 17. yüzyıl sonlarına değin kışkırttığı iç savaşlar ve köle avları sonucu yıkıldı.

Bambundulara ilişkin sınırlı etnolojik araştırmalar, bu halkların dil açısından Ovimbundulara, kültür açısından da kuzeydeki komşu Kongo kavimlerine yakın olduklarını göstermektedir. Kabile içi evliliği yasaklayan geleneklerden başka Portekizliler ve başka Avrupalılarla uzun yıllar süren ilişkiler de kültürel çeşitliliği artırmıştır. Bambundular arasında geleneksel kültürlerinden kopmuş kişilerin yanı sıra iç bölgelerde yaşayan Ndembolar gibi aşın tutucu topluluklar da vardır. Başlıca Bambundu kabileleri, Mbakalar, Ndongolar ve Mbondolardır.


Leave A Reply