Bitki Hücresi Modeli Nasıl Yapılır? Malzemeleri, Fikirler, Örnekler

0

Okul projeleri için bitki hücresi modeli yapabileceğiniz fikirler, hazırlanmış değişik bitki hücresi modelleri. Bitki hücresi modeli nasıl yapılır? Örnekler, resimler.

Hücre modelleri, bitki ve hayvanlardaki hücre yapılarını gösterir. Bitki hücresini görselleştirmek öğrenciler için özellikle zor olabilir, çünkü bir hayvan hücresinden biraz farklı çalışır. Öğrencilerinizin bitki hücresi modelleri yapmalarını sağlayarak bu eşsiz hücreyi görselleştirmelerine yardımcı olun. Öğrenciler çalışırken, görsel bir referansa sahip olacaklar ve öğrencilerin bilgileri daha sonra daha kolay hatırlamalarını sağlayacak.

Fikir 1

Büyük, boş bir ayakkabı kutusunun içini ve dışını yeşile boyayın. Boyayı gece boyunca kurumaya bırakın. Bu hücre duvarı. Bitki hücrelerinin sert, sert bir hücre duvarı vardır. Kutunun içine buruşuk soluk sarı veya şeffaf selofan koyun. Selofan, organelleri barındıran sitoplazmayı temsil eder.

Bir parça koyu pembe, kendi kendine sertleşen kilden yaklaşık avucunuzun büyüklüğünde bir top haline getirin. Topu ikiye bölün ve bir yarısını yuvarlak tarafı aşağı gelecek şekilde ayakkabı kutunuzun ortasına yapıştırın.

Bitki hücresi modeli yaparken oyun hamurlarından yararlanabilirsiniz. Değişik renkteki oyun hamurlarını hücrenin organellerinin şekillerini vererek yerleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra dikiş dikmeyi becerebilenler renkli kumaşlar yada daha iyisi keçe ile organelleri şekillendirebilir. Tabi mutfağa girip yenilebilir bir bitki hücresi modeli yapmak da mümkün.

Kil Modeli

Kalın hücre duvarını yapmak için karton kutu veya geri dönüştürülmüş halı şeritleri gibi daha güçlü ve daha kolay bulunabilen bir malzeme kullanmak isteyebilirsiniz, ancak hücrenin tüm parçalarını yapmak için kil kullanabilirsiniz. Her organeli oluşturmak için çeşitli renk ve şekillerde kil kullanın. Örneğin, küçük kırmızı toplar oluşturun ve bunları ribozomları temsil edecek şekilde hücrenin her yerine yerleştirin. İnce turuncu solucanları yuvarlayın, düzleştirin ve Golgi aparatını oluşturmak için bir araya toplayın. Ve plazma zarını oluşturmak için hücre duvarını ince bir kil tabakasıyla kaplayın. Hücrenin parçalarını etiketlemenin bir yolu, hücrenin çeşitli bölümlerine kürdan batırmak ve kürdan etrafına küçük bayraklar gibi görünecek şekilde bir etiket sarmaktır.

Yenilebilir Model

Yenilebilir bir bitki hücresi modeli yapın. Hücre duvarı için büyük bir tavada bir kek pişirin ve kalın bir kenar bırakacak şekilde ortasını kesin. Plazma zarını temsil etmek için duvarın iç kısmına buzlanma sürün. Pastanın bir kısmını siyah kremayla kaplayıp koful olarak kullanarak geri dönüştürebilirsiniz. Başka bir parçası çekirdeği temsil edebilir. Daha sonra kurabiyeler, sakızlı solucanlar, yuvarlak şekerler ve jöle fasulye gibi öğeleri kullanarak organellerin geri kalanı için beyin fırtınası yapın.

Geri Dönüşümlü Model

Geri dönüştürülmüş malzemelerden bir bitki hücresi oluşturun. Örneğin, hücre duvarı için eski bir karton kutu, çekirdek için bir kavanoz kapağı, vakuol için dolgulu siyah plastik bir alışveriş çantası, endoplazmik retikulum için eski bir şerit ve bazı küçük organeller için düğmeler kullanın. Hücrenin bölümlerini etiketlemek için katlanmış maskeleme bandından yapılmış etiketler kullanın.


Leave A Reply