Düztabanlık Nedir? Nasıl Anlaşılır?

0
Advertisement

Düztabanlık Nedir? Düztaban nasıl anlaşılır, etkileri nelerdir? Düztabanlık sebepleri, hakkında bilgi.

duztabanDüztabanlık; Ayağın altındaki kubbe bazı kimselerde çökmüş, düzleşmiştir. Bu gibi ayaklara düztaban denir. Düztabanlığın sebepleri başlıca şunlardır: Doğuştan ayak dönüklüğü, raşitizm, kemiklere fazla yük verme, kemiklerin dayanıksız oluşu.

Tezgâhtar, hizmetçi, berber, dadı, garson gibi çok ayakta duranlarda, gebelikte, çok şişman kimselerde ayak kubbesi eğriliğini kaybeder, düztabanlık başlayabilir.

Düztabanlarda ayak dışa doğru döner, ayağın iç kenarı çöker, ayak genişlemiş gibi görünür. Düztabanlık ağrı yapar. Bu ağrılar, parmaklarda, ayak kubbesinde, baldırlarda, hattâ uylukta duyulabilir.

Düztabanların yürüyüşü ağırdır, kolay yorulurlar, ayakları terler, gece baldırlarında ağrılar olur. Ayakta dururken, yürürken baldırlara, uyluğa doğru yayılan ağrılar duyulur. Ayaklarda şişme ve kızarmalar görülür.

Advertisement

Düztabanlık başlangıçta hafif ağrı, yorgunluk duymakla ortaya çıkar. Bu devrede gerekli tedbirlerin alınması çok defa ilerlemeyi durdurur. Çocukların uygun ayakkabı giymesi çok önemlidir. Kubbenin çökmekte olduğu hissedilirse ayakkabılara kavisli çelik parçalar yerleştirilerek önü alınabilir. Ayak jimnastiği yapmak da faydalıdır. Kasları ovmak, eklemlere dönme hareketleri yaptırmak, parmak üzerinde yürümek, ayak ucunda durmak, çıplak ayakla yürümek faydalıdır. Ağır durumlarda cerrahi müdahale gerekir.

Ayak izinin kontrolü için ıslanmış bir ayağı kuru tahta üzerine, ya da kömür tozu gibi renkli bir maddeye sürerek beyaz bir kâğıda bastırmak kâfidir.


Leave A Reply