Boğulma Nedenleri ve Boğulanlara Nasıl Yardım Edilir?

0

Boğulma nedenlerinin başta gelenleri nelerdir? Bir boğulma vakası karşısında nasıl davranmalı neler yapmalıdır?

BOĞULMA NEDENLERİ

Yüzme bilmeyenlerin boğulma nedenlerinin başlıcaları şunlardır:
1) Bilmeyerek derin suya girmek;
2) Bir akıntıyla, dalgayla derine sürüklenmek;
3) Batan bir sandaldan, ya da rıhtımdan suya düşmek;
4) iyi bilgi sahibi olmadan, boğulmakta olan bir kimseye yardıma çalışmak.

Az yüzme bilenler arasındaki boğulma sebepleri ise derin suda lüzumsuz enerji tüketerek sonunda kesilmek, boğulmakta olanları usulünü bilmeden kurtarmaya kalkışmaktır.

Görülüyor ki, bazı basit kuralları gözetmekle denizde boğulma tehlikesini büyük ölçüde ortadan kaldırabiliriz. Yüzme bilmeyen bir kimse, ne olursa olsun, suda derinlere doğru yürümeme-li, yüzme çalışmaları sırasında yanında mutlaka çok iyi bir yüzücü bulundurmalı, sandala bindiği zaman da bir can simidi, can yeleği almayı ihmal etmemelidir. Az yüzme bilenlere vereceğimiz tavsiye de asla fazla açılmamak, a-çılsa bile yanında mutlaka insan kurtarmayı bilen iyi bir yüzücü bulundurmaktır. Yüzmeyi yeni öğrenenler sığ sularda uzun yüzüş denemeleri yapmalıdırlar.

BOĞULANA NASIL YARDIM EDİLİR?

Boğulan bir kimseyi kurtarmak konusunda çok iyi bilgi sahibi olmadan böyle bir işe girişmek çok defa feci sonuçlar doğurmakta, iki kişinin birden canına mâl olmaktadır. Çünkü boğulma tehlikesiyle karşılaşan bir kimsenin yanma gidince o, deli gibi sarılır insana. Bu durumda nasıl davranılacağı bilinmezse iki kişinin birden boğulması işten bile değildir. Şurasını akıldan çıkarmamak gerekir ki, can kurtarma işine girişecek bir kimsenin hem güçlü kuvvetli, hem de son derece iyi bir yüzücü olması şarttır. Bu özelliklarde olmayan bir kimse boğulmakta olan birine mutlaka arkadan yanaşmalı, onu sert bir hareketle arkadan tutmalıdır.


Leave A Reply