Jean Antoine de Baïf Kimdir?

0
Advertisement

Jean-Antoine de Baïf kimdir?Fransız ünlü br şair olan Jean-Antoine de Baïf hayatı, eserleri ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Jean-Antoine de Baïf (d. 1532, Venedik – ö. Ekim 1589, Paris), yedi Fransız şairin oluşturduğu La Pleiade grubunun önde gelen üyesi.
Jean-Antoine de Baïf
Klasik bir eğitim gördü. 1547’de Jean Dorat’dan ders almak üzere Pierre de Ronsard’la birlikte Paris’teki College de Coqueret’ye gitti. Orada Joachim du Bellay ile, eskilere ve İtalyanlara öykünerek Fransız şiirine yeni bir biçim vermeyi tasarladı. Jean-Antoine de Baïf bu tasarıya, Petrarca’nın soneleri ve Epikuros’un lirik şiirleri tarzında yazılmış yapıtlardan oluşan Les Amours de Meline (1552; Meline’in Aşkları) ve L’Amour de Francine (1555; Francine’in Aşkı) adlı iki kitapla katkıda bulundu. Plautus’un Miles Gloriosus’undan (Palavracı Asker) uyarladığı Le Brave, ou Taillebras (Yiğit ya da Taillebras) 1567’de sarayda oynandı ve yayımlandı.

Hümanist ve diplomat Lazare de Baïf’in evlilik dışı oğlu olan Jean-Antoine de Baïf, sarayın koruması altında, IX. Charles ve III. Henri’nin kendisine bağladığı aylıklardan ve yaptıkları bağışlardan yararlandı. Oeuvres en rime (1573; Uyaklı Yapıtlar) adlı çalışmasıyla geniş bilgisini ortaya koydu. Bu yapıt, Yunan (özellikle İskenderiye), Latin, yeni-Latin ve İtalyan biçimlerine öykünerek yazdığı mitolojik şiirler, egloglar, epigram ve sonelerden oluşmaktaydı. Jean-Antoine de Baïf’in manzum çevirileri arasında Terentius’un Eunuchus’u {Hadım) ve Sophokles’in Antigone’si sayılabilir.

Jean-Antoine de Baïf çok yönlü, yaratıcı bir şair ve deneyciydi; örneğin sese dayalı bir yazım sistemi geliştirip kullandı. Müzikçi Thibault de Courville ile birlikte, Platon’un şiir ve müziğin birliği konusundaki kuramlarını geliştirmek üzere, kısa bir süre yaşayan Şiir ve Müzik Akademisi’ni kurdu. Şiir ölçüsüyle ilgili buluşları arasında kendi adıyla anılan 15 hecelik vers baifin de yer alır. Etrenes de poezie fransoeze en vers mezures’ı (1574; Ölçülü Nazımda Fransız Şiirinin Başarıları) ve Jacques Mauduit tarafından bestelenen kısa şarkıları Chansonnettes mesurees (1586; Manzum Şarkıcıklar) kuramlarını örnekleyen yapıtlarıdır. Mimes, enseignements et proverbes (1576; Mimler, Dersler ve Atasözleri) en özgün yapıtı kabul edilir.

Jean-Antoine de Baïf, şiirsel yeteneklerinden çok dil ve biçim konusundaki yaratıcı dehasıyla öne çıkar. Gene de, özellikle kır görüntülerini çizdiği yapıtlarında ve yergi şiirlerinde canlı ve gerçekçi bir betimleme yeteneği göze çarpar.

Advertisement

Leave A Reply