Bordeaux Nerededir? Bordeaux Tarihi

0

Bordeaux hangi ülkededir? Bordeaux ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Fransa Bordeaux hakkında bilgi.

BordeauxBordeaux; Fransa’nın güneybatısında, Akitanya Bölgesi’nde liman kenti, Gironde Yönetim Birimi’nin merkezidir.

Advertisement

Garonne Irmağı’nın sol kıyısında, ırmağın Dordogne Irmağı ile birleşerek oluşturduğu halicin (Gironde) 19 km güneyinde Paris’in 499 km güney-güneybatısında yer alır. Ülkenin en işlek limanlarından biri, altıncı büyük kentidir. Garonne Havzası (Akitanya) ürünlerinin (sığır besiciliği, bağcılık, hayvan yemi, kereste, reçine, terebentin) pazarı ve dışsatım merkezidir. Çevresindeki bağlarda yetiştirilen üzümlerden elde edilen kalite şarap (yılda 300 milyon litre kırmızı ve beyaz şarap) ve konyak başlıca dışsatım ürünüdür. Öte yandan, eski sömürgelerden (başta Batı Afrika) dışalımı gerçekleştirilen malların (hindistancevizi, kakao, şeker, muz ve öteki tropikal ürünler) dağıtımı ve işlenmesi de burada yapılır. Petrol arıtma ve işleme, demir-çelik, metalürji, kimya, gemi yapımı, madeni eşya, makine, tarım gereçleri, uçak, mobilya, tütün, kauçuk, sabun, kâğıt, kereste, dokuma, cam (şarap şişeleri), bira, besin, endüstri etkinlikleridir.

Tarih: Antik Çağ’da Burdigala adıyla bilinen kent, Galya halkından Bituriges Viviscilerin başkentiydi. 4. yüzyılda, Roma eyaleti Aquitania Secunda’ nın başkenti oldu. Siyasal bir evlilik yüzünden 1154-1453 arasında İngiliz egemenliğinde kaldı. Yeniden Fransızlara geçtikten sonra hızla gelişti. Fransız Devrimi sırasında, Jirondenlerin en güçlü merkezlerinden biri durumuna geldi. Üçüncü Cumhuriyet döneminde, Fransa Ulusal Meclisi toplantılarına sahne oldu (Şubat-Mart 1871). 1914 (Eylül-Aralık) ve 1940’ta (Haziran), Fransız Hükümeti çalışmalarım burada sürdürdü, ikinci Dünya Savaşı’nda Almanların eline geçti (1940). Nisan 1945’te, Müttefikler tarafından kurtarıldı.

Tarihsel Eserler: Ülkenin kültüı odaklarından biridir. Garonne Irmağı kıyısındaki yapıların ön yüzleri, 18. yüzyıl Fransız mimarlığının güzel örneklerini yansıtır. Garonne Irmağı üzerindeki taş kemerler ve tuğla köprü, Büyük Tiyatro (18. yüzyıl), Roma amfitiyatrosu (3. yüzyıl), S t André Katedrali, St Seurin, Ste Croix, St Michel kiliseleri, Grose Cloche Kapısı, Belediye Binası (18. yüzyıl), Quinconces Alanı, sanat müzeleri ve galeriler, üniversite (1441), önemli tarihsel ve kültürel yapılardır. Başpiskoposluk merkezi oluşunun yanı sıra, her yıl müzik ve tiyatro festivallerine sahne olur.

Advertisement


Leave A Reply