CA 19 9 Nedir? CA 19 9 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

0
Advertisement

CA 19-9 nedir, neden üretilir? Kanda CA 19-9 yükselmesi ne anlama gelir, CA 19-9 testi nasıl yapılır ve sonuçlar nasıl yorumlanır?

CA 19-9 Nedir? CA 19-9 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

CA 19-9 Nedir? CA 19-9 Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

CA 19-9 kan testi nedir?

Bu test kanda CA 19-9 (kanser antijeni 19-9) adı verilen bir protein miktarını ölçer. CA 19-9, bir tür tümör belirtecidir. Tümör belirteçleri, kanser hücrelerine göre veya vücuttaki kansere karşılık normal hücreler tarafından yapılan maddelerdir.

Sağlıklı insanların kanlarında az miktarda CA 19-9 olabilir. Yüksek CA 19-9 seviyeleri genellikle pankreas kanseri belirtisidir. Ancak bazen yüksek seviyeler siroz ve safra kesesi taşları dahil olmak üzere diğer kanser türlerini veya bazı kanserli olmayan hastalıkları gösterebilir.

Yüksek CA 19-9 seviyeleri farklı şeyler ifade edebileceğinden, test tek başına kanseri taramak veya teşhis etmek için kullanılmaz. Kanserinizin ilerlemesini ve kanser tedavisinin etkinliğini izlemenize yardımcı olabilir.

Diğer isimler: kanser antijeni 19-9, karbonhidrat antijeni 19-9

Advertisement

CA 19-9 Testi Neden Yapılır?

CA 19-9 kan testi aşağıdakiler için kullanılabilir:

*** Pankreas kanseri ve kanser tedavisini izlemek. CA 19-9 seviyeleri sıklıkla kanser yayıldıkça artar ve tümörler küçülürken azalır.

*** Kanser nüks edip etmediğini kontrol etmek için

*** Test bazen kanseri onaylamak veya yok kabul etmek için diğer testlerle birlikte kullanılır.

Pankreas kanseri veya yüksek CA 19-9 seviyelerine bağlı başka bir kanser türü teşhisi kondu ise, CA 19-9 kan testine ihtiyacınız olabilir. Bu kanserler safra kanalı kanseri, kolon kanseri ve mide kanserini içerir.

Doktorunuz, kanser tedavinizin işe yarayıp yaramadığını görmek için sizi düzenli olarak test edebilir. Kanserin geri gelip gelmediğini görmek için tedaviniz tamamlandıktan sonra da test edilebilir.

Advertisement

CA 19-9 kan testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alır. İğne yerleştirildikten sonra, test tüpü içine az miktarda kan alınacaktır. İğne girip çıktığında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekir mi?

CA 19-9 kan testi için özel bir hazırlığa ihtiyacınız yok.

Testin herhangi bir riski var mı?

Kan testi yaptırmak için çok az risk var. İğnenin yerleştirildiği yerde hafif ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom çabucak gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Pankreas kanseri veya diğer kanser türleri için tedavi ediliyorsanız, tedaviniz boyunca birkaç kez test uygulanabilir. Tekrarlanan testlerden sonra sonuçlarınız şunları gösterebilir:

CA 19-9 seviyeleriniz artıyorsa. Bu, tümörünüzün büyüdüğü ve / veya tedavinizin işe yaramadığı anlamına gelebilir.
CA 19-9 seviyeleriniz düşüyorsa. Bu, tümörünüzün küçüldüğü ve tedavinin çalıştığı anlamına gelebilir.
CA 19-9 seviyelerinizde yükselme veya azalma olmadıysa. Bu, hastalığınızın stabil olduğu anlamına gelebilir.
CA 19-9 seviyeleriniz azaldı, ancak daha sonra arttıysa. Bu, tedavi edildikten sonra kanserinizin geri döndüğü anlamına gelebilir.

Kanseriniz yoksa ve sonuçlarınız CA 19-9 normal seviyesinden daha yüksek gösteriyorsa, aşağıdaki kanserli olmayan hastalıklardan birinin bir işareti olabilir:

Pankreatit, pankreasın kanserli olmayan şişmesi
Safra taşları
Safra kanalı tıkanması
Karaciğer hastalığı
Kistik fibroz

Doktorunuz bu hastalıklardan birinin olduğundan şüpheleniyorsa, bir teşhisi onaylamak veya ekarte etmek için muhtemelen daha fazla test isteyecektir.

Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa sağlık uzmanınızla konuşun.

CA 19-9 testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

CA 19-9 test yöntemleri ve sonuçları laboratuvardan laboratuvara değişebilir. Kanser tedavisini izlemek için düzenli olarak test ediliyorsanız, tüm testleriniz için aynı laboratuvarı kullanma konusunda doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz, bu nedenle sonuçlarınız tutarlı olacaktır.

Advertisement


Leave A Reply