Boris Pasternak Kısaca Hayatı, Dr. Jivago’nun Yaratıcısı Hakkında Bilgi

0

Dünyaca ünlü Doktor Jivago’nun yazarı olan ünlü Rus yazar Boris Pasternak hayatı hakkında bilgiler. Boris Pasternak kimdir?

Boris Pasternak

Boris Pasternak

Boris Pasternak (10 Şubat 1890- 30 Mayıs 1960), bir Rus yazarıdır, 1958’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazanması üzerine bütün dünyaca tanınmıştır.

Boris Pasternak, Moskova’da doğdu, Moskova Üniversitesinden sonra Almanya’daki Marburg Üniversitesi’nde de felsefe okudu. Edebiyat alanında ilk önce şiirleriyle tanındı, başlangıçta sembolist, daha sonra fütürist tarzda şiirler yazmıştır. 1918 ihtilalinden sonra Sovyet Eğitim Bakanlığında çalıştı. Sonra kendini bütün bütün edebiyata verdi. Sovyet devrinde yetişmiş olmasına rağmen, yazılarında ferdi bir eğilim gösteriyordu. 1931 ‘de çıkan şiir kitabına, bunu anlatmak için «Parmaklıkların Üstünde» adını koymuştu. Yıllarca Shakespeare, Goethe, Rilke gibi İngiliz, Alman şairlerinden yaptığı çevirilerle geçindi. Bundan dolayı, Komünistlerin tuttuğu bir yazar olamadı.

Boris Pasternak adı Rusya dışında ilk olarak 1957’de duyuldu. «Dr. Jivago» adında yeni yazdığı romanı bir yıl önce «Noviy Mir» (Yeni Zamanlar) adındaki Sovyet edebiyat-sanat dergisi geri çevirmişti. Pasternak eserini gizlice Avrupa’ya geçirtti. Roman 1957’de İtalyanca, ertesi yıl da İngilizce olarak çıktı, ondan sonra daha birçok dillere çevrildi. Bunun üzerine, 1958 Nobel Edebiyat Ödülü de Boris Pasternak’a verildi. Boris Pasternak, Nobel ödülünü başlangıçta teşekkürle kabul ettiyse de, sonradan Sovyet hükümetinin zoru ile geri çevirdi.


Leave A Reply