BOS IgG İndeksi Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü

0
Advertisement

BOS IgG İndeksi nedir? BOS IgG İndeksine neden bakılır, hangi durumlarda yükselir, hangi durumlarda düşer? MS belirtileri nelerdir?

csf

BOS IgG İndeksi Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü

BOS IgG indeksi nedir?

BOS (CSF), beyin omurilik sıvısı anlamına gelir. Beyninde ve omuriliğinde bulunan berrak, renksiz bir sıvıdır. Beyin ve omurilik, merkezi sinir sisteminizi oluşturur. Merkezi sinir sisteminiz kas hareketi, organ fonksiyonu ve hatta karmaşık düşünme ve planlama dahil olmak üzere yaptığınız her şeyi kontrol eder ve koordine eder.

IgG, bir antikor türü olan immünoglobulin G anlamına gelir. Antikorlar, bağışıklık sistemi tarafından virüslere, bakterilere ve diğer yabancı maddelere karşı savaşmak için yapılan proteinlerdir. BOS IgG indeksi, beyin omurilik sıvınızdaki IgG seviyelerini ölçer. Yüksek IgG seviyeleri otoimmün bir hastalığınız olduğu anlamına gelebilir. Otoimmün bir hastalık, bağışıklık sisteminizin sağlıklı hücrelere, dokulara ve / veya organlara yanlışlıkla saldırmasına neden olur. Bu bozukluklar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

BOS IgG İndeksine Neden Bakılır?

Merkezi sinir sistemi hastalıklarını kontrol etmek için bir BOS IgG indeksi kullanılır. Genellikle multipl sklerozun (MS) teşhisine yardımcı olmak için kullanılır. MS, merkezi sinir sistemini etkileyen kronik bir otoimmün hastalıktır. MS hastalarının çoğu şiddetli yorgunluk, halsizlik, yürüme zorluğu ve görme problemleri gibi semptomları yaşar. MS hastalarının yaklaşık yüzde 80’i IgG seviyeleri normalden yüksektir.

Multipl skleroz (MS) semptomlarınız varsa, bir BOS IgG indeksine ihtiyacınız olabilir.

Advertisement

MS belirtileri şunlardır:

Bulanık veya çift görme
Kollarda, bacaklarda veya yüzlerde karıncalanma
Kas spazmları
Zayıf kaslar
Baş dönmesi
Mesane kontrolü sorunları
Işığa duyarlılık
Çift görme
Davranıştaki değişiklikler
Kafa karışıklığı

csf

BOS sıvısı nasıl alınır?

Beyin omurilik sıvınız, lomber ponksiyon olarak da bilinen bir spinal tap denilen bir prosedürle toplanacaktır. Genellikle bir hastanede spinal tap yapılır. İşlem sırasında:

Uzanırsınız.
Bir doktor sırtınızı temizler ve cildinize anestezi enjekte eder, böylece işlem sırasında ağrı hissetmezsiniz. Doktorunuz, bu enjeksiyondan önce sırtınıza uyuşturucu krem sürebilir.
Sırtınızdaki alan tamamen uyuştuğunda, doktorunuz alt omurganızdaki iki omur arasına ince, içi boş bir iğne yerleştirir.
Doktorunuz test için az miktarda beyin omurilik sıvısı çekecektir. Bu yaklaşık beş dakika sürer.
Sıvı çekilirken çok hareketsiz kalmanız gerekecektir.
Doktorunuz işlemden bir veya iki saat sonra sırtüstü yatmanızı isteyebilir. Bu daha sonra başınızın ağrımasına engel olabilir.

BOS analizi için herhangi bir özel hazırlığa ihtiyacınız yoktur, ancak testten önce mesanenizi ve bağırsaklarınızı boşaltmanız istenebilir.

Advertisement

Testin herhangi bir riski var mı?

Spinal tap yaptırmanın riski çok azdır. İğne yerleştirildiğinde biraz baskı hissedebilirsiniz. Testten sonra, lomber sonrası baş ağrısı denen bir baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Yaklaşık her 10 kişiden biri lomber baş ağrısına maruz kalır. Bu, birkaç saat, bir hafta veya daha uzun sürebilir. Birkaç saatten fazla süren bir baş ağrınız varsa, doktorunuzla konuşun. Ağrıyı hafifletmek için tedavi sağlayabilir.

İğnenin yerleştirildiği bölgede bir ağrı veya hassasiyet hissedebilirsiniz. Ayrıca bölgede bir miktar kanama olabilir.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

BOS IgG endeksiniz normal seviyeden yüksekse, şunu gösterebilir:

***Çoklu skleroz MS
***Lupus veya romatoid artrit gibi başka bir otoimmün hastalık
***HIV veya hepatit gibi kronik enfeksiyon
***Multipl miyelom, beyaz kan hücrelerini etkileyen bir kanser

IgG endeksiniz normal seviyelerin altındaysa, şunu gösterebilir:

***Bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalık. Bu bozukluklar enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırır.

Eğer IgG indeks sonuçlarınız normal değilse, tedavi gerektiren bir tıbbi durumunuz olduğu anlamına gelmeyebilir. Sonuçlar, yaşınız ve genel sağlığınız ve aldığınız ilaçlar dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, doktorunuzla konuşun.

BOS IgG indeksi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

BOS IgG endeksi sıklıkla multipl sklerozun (MS) teşhisine yardımcı olmak için kullanılır, ancak spesifik olarak bir MS testi değildir. MS olup olmadığını size söyleyebilecek tek bir test yoktur. Doktorunuz MS’niz olduğunu düşünüyorsa, bir teşhisi onaylamak veya ekarte etmek için muhtemelen birkaç başka testiniz olacaktır.

MS için bir tedavi olmasa da, semptomları hafifletmeye ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek birçok tedavi vardır.

Advertisement


Leave A Reply