Burnun Yapısı Fonksiyonları Hastalıkları ve Burun Sağlığı İçin Yapılacaklar

0
Advertisement

Beş duyu organlarımızdan burnun yapısı nasıldır? Burnun fonksiyonları, koku alma olayının gerçekleşmesi, burun hastalıkları ve burun sağlığı için yapılacaklar.

burun

Koklama Organımız: Burun

Burun solunum sistemi organıdır. Burnun dış kısmı kıkırdak bir kanal şeklindedir. Kıkırdak kısım dış etkilerle burnun zarar görmesini önler. Burnun iç kısmı da burun boşluğu, mukus salgısı üreten mukoza tabakası ile kaplıdır. Mukoza alınan havanın, nemlenmesini, ısıtılmasını, temizlenmesini ve kokunun algılanmasını sağlar.

Bir maddenin kokusunun algılanması için alınan havadaki koku maddelerinin mukus içinde çözünmesi ve almaçlara temas etmesi gerekir.

Burundaki koku almaçlarının bulunduğu yere sarı bölge denir.

Koku almaçlarının yorulma özelliği vardır. Örneğin dışarı çıkarken parfüm sıkınca kokuyu algılarız. Ancak kısa bir süre sonra koku algılanmaz. Koku almaçları yorulur. Ancak farklı bir parfüm sıkarsak koku hemen algılanır.

Advertisement

Koku duyusunun çabuk yorulması, insanın kötü kokulardan rahatsız olmasını önlediği gibi soba, şofben zehirlenmelerine de neden olur.

Kokuyu Nasıl Algılarız?

  • * Kokulu cisimlerden buharlaşarak havaya karışan tanecikler burnumuza ulaşır.
  • * Burna giren koku maddesi mukus sıvısı içerisinde çözünür.
  • * Çözünen koku duyu almaçlarıyla etkileşerek sinirlerde uyartılara neden olur.
  • * Oluşan uyartılar beynin koku alma merkezine iletilir.
  • * Kokuların algılanmasında kişiden kişiye değişen farklılıklar olabilir.

Bazı Burun Hastalıkları

Sinüzit: Sinüslerin iltihaplanmasıdır. İlaçla tedavi edilebilir.

Saman Nezlesi: Alerjik bir hastalıktır. İlkbahar ve yaz aylarında çiçeklerin polenleri, burundan alınan havayla burna yerleşir. Şiddetli hapşırık ve burundan sıvı gelmesini neden olur. İlaç ya da aşı ile tedavi edilir.

Burun Akıntısı: Nezle, saman nezlesi, sinüzit, alerji burun iltihabı ile burna herhangi bir cismin kaçması sonucu oluşabilir.

Burun Kanaması: Ergenlik döneminde büyümeye bap olarak burun kanamaları olabilir. Tansiyonu yükselen kişilerde de burun kanamaları olabilir.

Burun Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

  • Burun kılları koparılmamalı
  • Burun karıştırılmamalı
  • Sigara içilmemeli
  • Ne olduğu bilinmeyen ya da kokusu keskin olan maddeler koklanmamalıdır.

Advertisement


Leave A Reply