Caz Tarihine Kısa Bir Bakış, Caz Müziğinin En İyilerinin Listesi

0
Advertisement

Caz Müziğin unutulmayan simaları, en ünlüleri, en iyileri. Jimmy ve Tommy Dorsey, Benny Goodman, Harry James, Louis Armstrong hakkında bilgi.

Jimmy Dorsey: Tanınmış klarnet ve saksofoncudur. 1904’te Amerika’ nın Pensylvania eyaletinde doğdu. Küçük yaşta müziğe başladı. Caza karşı yakın bir ilgi duyuyordu. Önceleri kardeşi Tommy ile birlikte çalıştıysa de 1935’te ondan ayrılarak kendi orkestrasını kurdu, fakat hiçbir zaman onun başarılarına ulaşamadı. Büyük Zenci klarnetçi Jimmie Noone’un tarzında çalar.

Tommy Dorsey: Beyaz tromboncuların en ünlülerindendir. 1906’da Pensylvania’da doğdu. Çok küçük yaşlarında trompet ve trombon çalmaya başladı. Zaman zaman küçüklü, büyüklü birçok orkestralarda çalıştı. 1924-1933 arasında sayısız plak dolduran sanatçı 1934’te kardeşiyle birlikte bir orkestra kurdu. Dorsey Kardeşler Orkestrası kısa zamanda tanındı. 1927 den beri Zencilerin stilinde çalarak haklı bir şöhrete erişti. Trombonda pek az kimsenin çalabileceği tatlılıkta çalmakla tanınmıştır.


Benny Goodman: Beyaz klarnetçilerin en tanınmışlarındandır. 1909’ da Chicago’da doğdu. Sekiz kardeşi gibi o da küçük yaşta caza ilgi duydu. 1929-34 arasında sayısız plak doldurdu. 1934’te kendi orkestrasını kurdu. En iyi müzisyenleri toplayıp büyük şöhret kazandı. En seçme orkestra parçalarını 1935’te, davulcu Krupa, trompetçi Berigan’la beraber plak doldurdu.


Harry James: Beyaz trompetçilerin en ünlülerindendir. 1915’te Georgia’ da doğdu. Bir sirk müdürü olan babası ona küçük yaşta trompet ve davul çalmasını, cambazlık yapmasını öğretti. 1936’da küçük caz orkestralarında çalmaya başlıyan Harry James’i Ben Pollack orkestrasına aldı. Böylece James gittikçe tanınarak 1939’da kendi orkestrasını kurdu. Birçok müzikal filmlerde çaldı. Bilhassa trompeti çalışındaki kıvraklık ve ustalıkla göze çarpmıştır.

Advertisement


Gene Krupa: Beyaz davulcuların en tanınmışlarındandır. 1909’da Chicago’da doğdu. 18 yaşında davulcu olarak hayata atıldı. 1935’te Benny Goodman orkestrasına girdi. Hem çalışındaki ustalık, hem de seyredilmesi çok hoş kol ve vücut hareketleri kendi şöhreti kadar Benny Goodman orkestrasının şöhretini de kısa zamanda yaydı. Orkestrada çalıştıktan başka gündüzleri de saatlerce çalışır, hatta geceleri yatağının başında bile aklına gelen ritmlere çalışmak üzere bir çift «baget» (sopa) bulundururdu.

Louis Armstrong: Milletlerarası şöhreti olan bir trompetçidir. 1900′ de New Orleans’ta doğdu. Çok fakirdi. Müzik aleti alamadığı için ancak, kendisi gibi Zenci çocuklarla, sokaklarda şarkı söyleyerek para kazanmaya çalışıyordu. 11 yaşındayken meşhur trompetçi «Bunk» Johnson’u dinlediği gün ona hayran kaldı. Johnson bir gün ona nasıl trompet çalınacağını öğretti. Günün birinde meşhur trompetçi King Oliver Chicago’ya gidince onun yerine çalmaya başladı. Bir müddet sonra King Oliver onu Chicago’ya yanına çağırdı. Orada ilk plaklarını dolduran Armstrong kısa zamanda cazcıların en iyisi olarak tanınmaya başladı 27 yaşında kendi orkestrasını kurdu. Bu arada birçok defa Avrupa’ya turneye çıktı ve Paris’te Pleyel Salonunda muazzam bir konser verdi. Böylece Armstrong, caz müziğine en çok tesir eden, caz tarihinin en kudretli şahsiyeti haline geldi. Bugün bile birçokları Armstrong’u caz dünyasının en kudretli şahsiyeti olarak kabul eder.


Leave A Reply