Çekirgeler Isırır Mı? Çekirge Isırmasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

0
Advertisement

Çekirgeler ısırır mı? Çekirge ısırığı tehlikeli midir? Çekirge ısırmasında yapılması gerekenler nelerdir? Çekirgelerden nasıl kurtulunur?

Antarktika hariç her kıtada dünya çapında 10.000’den fazla çekirge türü vardır. Türlere bağlı olarak, bu böcek yaklaşık 1,5 santim uzunluğunda veya neredeyse 9 santim uzunluğunda olabilir. Dişiler tipik olarak erkeklerde daha büyüktür.

çekirge

Kaynak: pixabay.com

Çekirgelerin iki kanat seti, kısa antenleri ve büyük gözleri vardır. Uzun, ağır kaslı arka ayakları zıplamalarına yardımcı olur. Farklı renkleri vardır, ancak çoğu kahverengi, yeşil veya gridir. Bazı erkekler daha renklidir, böylece dişileri çekebilirler. Gün boyunca aktiftirler. Yuvaları veya bölgeleri olmadığı için, bu zamanın çoğunu yiyecek bulmak için göç ederek geçirirler. Çoğu tür yalnızdır, ancak bazıları büyük gruplarda toplanır.

Çekirgelerin çoğu, çok sayıda ot ve diğer düşük bitkilerle kuru alanlarda yaşar, ancak ormanlar veya sulak alanlar gibi diğer ortamlarda da yaşayabilirler. Çoğunlukla ot gibi bitkiler yer. Bazı çekirge türleri, özellikle Afrika ve Asya’da, mahsul yiyen tarım zararlılarıdır. Hepsi otçullardır, ama insanı ısırmaları mümkündür.

Çekirgeler ısırır mı?

Çekirge genellikle insanları ısırmaz. Ancak büyük sürülerde toplanan bazı türler, toplandıkları zaman ısırırlar. Diğer çekirge türleri, kendilerini tehdit altında hissediyorlarsa ısırırlar. Çekirge zehirli değildir ve ısırıkları insanlar için tehlikeli değildir. Ama güçlü çeneleri vardır. Geçici olarak acı verici olabilir.

Isırıldıysanız ne yapmalısınız?

Bir çekirge tarafından ısırılırsanız, ilk yardım adımlarını takip edebilirsiniz:

Advertisement
  • Çekirgenin ısırık içinde bırakabileceği her şeyi çıkarın.
  • Bölgeyi sabun ve suyla nazikçe temizleyin.
  • Herhangi bir şişme varsa, ısırığa soğuk bir kompres veya buz torbası yerleştirin ve etkilenen bölgeyi yüksekte tutun.
  • Isırık ağrılıysa, ibuprofen (Advil) gibi tezgah üstü ağrı kesici kullanın.
  • Isırık kaşıntılıysa, kalamin losyonu veya başka bir kaşıntı önleyici losyon uygulamayı deneyin.
  • Isırık iyileşene kadar alanı kaşımaktan kaçının.
  • Çekirge ısırığından kaynaklanan semptomlar birkaç gün içinde kaybolmalıdır.

Çekirgeler insanlara, evcil hayvanlara herhangi bir tehlike oluşturuyor mu?

Genel olarak, çekirgeler insanlar, evcil hayvanlar veya eviniz için herhangi bir tehlike oluşturmaz. Ancak kendilerini tehdit altında hissediyorlarsa, can sıkıcı olabilecek birkaç savunma mekanizmaları var.

Çekirge tükürüğü

Çekirgeler tehdit edildiğinde, “savunma yetersizliği” olarak bilinen şeyi serbest bırakırlar, ancak buna çekirge tükürüğü diyebilirsiniz. Kısmen sindirilmiş bitkiler ve sindirim enzimleri içeren ağızlarından saldıkları bir sıvıdır.

Bazen bu tükürüğe rengi ve kıvamı nedeniyle “tütün suyu” denir. Cildinizi geçici olarak lekeleyebilir, aksi takdirde insanlar için tehlikeli değildir.

Çivili bacaklar

Çekirge, atlama (arka) bacaklarının arkasında sivri uçlara sahiptir. Bir çekirge yakalarsanız, bu sivri uçları size doğru batırabilir. Bu tehlikeli değildir, ancak cildinizi tahriş edebilir veya hafif yaralanmalara neden olabilir.

çekirge

Kaynak: pixabay.com

Çekirgeleri çeken nedir?

Çekirgeler çoğu iklimlerde yaşar ve uzun mesafelerde seyahat eder. Tüm çekirgeler bitki yerken, bazı türler özellikle çiminizde veya bahçenizde olabilecek bitki veya sebze türleriyle beslenir.

Çekirgeler çoğunlukla dışarıda kalırlar, ancak çok soğuk veya çok ıslak havaları sevmezler. Bu nedenle, kışın veya yağmur yağdığında evinize gelebilirler.

Advertisement

Çekirgelerin bahçenize veya evinize girmesini önlemek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  • Çimlerinizin etrafında kısa bir kenar biçin. Bu çekirgelerin yemek için fazla bir şey bırakmadığı için onları uzak tutabilir.
  • Zinnias gibi çekirgeleri çeken bitkileri bahçenizin kenarına dikin. Bu, çekirgeleri bahçenin dış kenarında tutmaya yardımcı olabilir.
  • Çekirgelerin içeri girmesini önlemek için bahçenizin etrafına böcek ilacı püskürtün.

Çekirgelerden Nasıl Kurtulunur?

Çekirgelerden kurtulmanın en iyi yolu, yumurtalarının yumurtadan çıktığı üreme alanlarını hedeflemektir. Mayıs ya da Haziran bunu yapmak için en uygun zamandır.

Böcek öldürücüler çekirgelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır, ancak muhtemelen birden fazla uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Böcek ilacı kullanıyorsanız, ambalajdaki tüm talimatlara ve önlemlere uyduğunuzdan emin olun.

Çekirgelerden kurtulmanın bir başka yolu, çekirgelerde hastalığa neden olan bir mikrop olan Nosema locustae kullanmaktır. Kepek veya diğer yemlerle karıştırılmış Nosema locustae sporlarını satın alabilir ve çekirgeleri enfekte etmek ve öldürmek için kullanabilirsiniz.

Ayrıca çekirgeleri elle de kurtulabilirsiniz. Genellikle yalnız oldukları için bahçenizde veya evinizde sadece bir çift olabilir. Bu yöntemle kendinizi rahat hissediyorsanız, bitkileri elle toplayabilir ve onları öldürecek olan bir kova sabunlu suya koyabilirsiniz. Dikenli bacaklarıyla ısırılmamak veya saldırıya uğramamak için onları yavaşça aldığınızdan emin olun.

Özetle;

Çekirge, dünya çapında yaygın böceklerdir. Çimlerinize veya bahçenize zarar verebilirler, ancak tehdit altında olmadıkça insanlara nadiren zarar verirler. Eğer kendilerini tehdit altında hissediyorlarsa, ısırırlar. Ancak böcek öldürücüler ve hatta çimlerin etrafında bir sınır biçmek bile çekirgeleri dışarıda tutmaya yardımcı olabilir.


Leave A Reply