Charles Nodier Kimdir?

0
Advertisement

Charles Nodier kimdir ve ne yapmıştır? Fransız romantiklerine yön vermiş Charles Nodier hayatı, biyografisi, eserleri, edebi kariyeri hakkında bilgi.

Charles Nodier

Charles Nodier Kimdir?

Charles Nodier; (d. 29 Nisan 1780, Besançon – ö. 27 Ocak 1844, Paris, Fransa), yapıtlarından çok, Fransız romantizmi üzerindeki etkisiyle önem taşıyan Fransız yazardır.

Gençlik yıllan olaylı geçti; Napoléon’u alaya alan bir yazısı yüzünden başı derde girdi. 1824’te Arsenal Kütüphanesi’ne müdür atanınca Paris’e yerleşti ve kısa sürede oradaki edebiyat çevresinin önderlerinden biri oldu. Arsenal’deki çalışma odasında, sonradan romantizmin önemli adları arasına girecek Victor Hugo, Alfred de Musset ve Sainte-Beuve gibi genç yazarları bir araya getirdi.

Goethe ve Shakespeare‘e büyük hayranlık duyan Nodier, Fransız romantiklerinin ilgisini yabancı edebiyatçılara çekmeye çalışmıştır. Çok sayıda yapıt vermesine karşın günümüzde yalnızca, Alman romantik yazar E. T. A. Hoffmann‘ı andıran usta bir üslupla kaleme aldığı fantastik öyküleri okunmaktadır. Nodier, düşün yaratıcı gücünü ortaya koyarak ve genellikle delilik olarak nitelenen durumların suçsuzlukla ilişkisini göstererek “sağduyu”nun baskısına karşı çıkmış ve sonraki kuşaklara yeni bir edebiyat alanı hazırlamıştır. 1833’te Académie Française’e kabul edilmesi, romantizmin o dönemde saygın bir edebiyat akımı olarak tanınmasını simgeler. Nodier’nin Türkçede Ölü Adam Deresi (1946) ve Trilby (1949) adlı yapıtları vardır.

Advertisement

Leave A Reply